Współpraca recenzencka

sobota, 16 lutego 2019

OBSESJA ZBRODNI, Michelle McNamaraGolden State Killer, inaczej EAR - Gwałciciel ze Wschodniej Strony czy ONS – Pierwotny Nocny Łowca, był najbardziej poszukiwanym seryjnym mordercą i gwałcicielem w historii USA. Przez ponad dekadę dopuścił się około 50 gwałtów i 10 morderstw, jednak zatrzymany został dopiero po 40 latach. Każdy z nas na pewno myśli, jak przez tak długi czas udało mu się pozostać w ukryciu? 

Michelle McNamara była niezwykle wytrwałą dziennikarką kryminalną, tworzącą stronę internetową na temat nierozwiązanych spraw - True Crime Diary. Przez 10 lat prywatnego śledztwa starała się dopaść brutalnego gwałciciela, i to również ona nazwała go Golden State Killerem. Przeczesywała tysiące stron policyjnych raportów, kartotek, rozmawiała z ofiarami lub świadkami tych zdarzeń, współpracowała z emerytowanymi detektywami czy policjantami, którzy tak samo jak ona pragnęli zamknąć tą sprawę, a wszystko czego się dowiedziała zawarła w tej właśnie książce. 

Mimo, że rozdziały nie są ułożonew ciągu chronologicznym i czasami można było się pogubić w datach i miastach kolejnych ataków, to ciężko nazwać to jakimkolwiek minusem, ponieważ historie łączą się ze sobą, a sam EAR/ONS często powracał w kolejnych latach do poprzednich miejsc zbrodni. Książka Michelle McNamary nie ma zawrotnego tempa akcji, jednak autorka potrafiła dodać różne elementy pobudzające czytelnika, czy to wiadomość o podejrzanym czy pojawienie się nowej poszlaki. Obsesja zbrodni jest przesycona smutkiem, żalem i niedowierzaniem, jak jeden człowiek mógł popełnić tyle strasznych czynów. Czuć też w niej niezmąconą zawziętość i nadzieję wielu ludzi, którzy nie poddali się w poszukiwaniach. 

 
Dzięki tej książce możemy prześledzić całą drogę Golden State Killera, od czasów kiedy różne hrabstwa Kalifornii uważały, że ataki nie mogą być dziełem jednego człowieka. Zazwyczaj wybierał parterowe domy w spokojnej dzielnicy, gdzie w środku nocy budził pary świecąc im w oczy latarką, związywał ich, gwałcił kobiety, a w późniejszych latach również zabijał swoje ofiary. Nie zostawiał żadnych śladów i nawet najlepsi profilerzy nie byli w stanie go złapać. 

Książka Michelle McNamary to zbiór całej wiedzy na temat najbardziej nieuchwytnego gwałciciela i mordercy stulecia. Mimo, że autorka, z powodu swojej nagłej śmierci, nie zdołała sama ukończyć książki, to przyczyniła się do ujęcia Golden State Killera w kwietniu 2018r., czyli dwa miesiące po premierze książki w USA.

MOJA OCENA:  8/10

WYDAWNICTWO: Znak
DATA  WYDANIA: 14 stycznia 2019r.
TYTUŁ ORYGINALNY: I'll Be Gone in the Dark: One Woman's Obsessive Search for the Golden State Killer
LICZBA STRON: 400

Pozdrawiam
Kasia J.


1 komentarz:

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)