Współpraca recenzencka

poniedziałek, 9 marca 2020

WIĘŹNIOWIE GEOGRAFII. 12 MAP, KTÓRE POMOGĄ CI ZROZUMIEĆ ŚWIAT, Tim MarshallPowiedzmy sobie szczerze, dla zwykłego śmiertelnika temat geografii politycznej i zależności pomiędzy państwami, to temat dość trudny. Chociaż na co dzień portale informacyjne bombardują nas wiadomościami z wielu zakątków świata, często są one wyrwane z kontekstu i nie zastawiamy się nad ich podłożem, czy szerszym znaczeniem. Tim Marshall stworzył swoją książkę, by objaśnić nieco zależności pomiędzy mocarstwami, wpływ położenia geograficznego na politykę, by przybliżyć tę tematykę i ją oswoić. Adresatem tej książki są dzieci i stanowi ona streszczenie dorosłej wersji Więźniów geografii. Moim zdaniem idealnie sprawdzi się też dla starszych czytelników, którzy w tej tematyce nie czują się zbyt pewnie, a chcieliby w przyjemny sposób pogłębić, czy usystematyzować swoją wiedzę. 

Książka składa się z 12 rozdziałów, tytułowych 12 map, które ukazują największe mocarstwa świata. Poznajemy ich położenie geograficzne, to jak, zmieniało się ono na przestrzeni wieków. Autor przedstawia zarówno wady, jak i zalety takiego usytuowania, przywołuje atuty, ale też porażki danego kraju. Pozwala spojrzeć na dane państwo z szerszej, nie tylko geograficznej, ale też historycznej i ekonomicznej perspektywy. Całość napisana jest dość przystępnym językiem, chociaż moim zdaniem zdecydowanie trafi bardziej do tych starszych dzieci, niż do maluchów. 

 
Niezwykle istotnym elementem tej książki są jej ilustracje. To one ją dopełniają i sprawiają, że staje się niezwykle przystępna i atrakcyjna w odbiorze. Są to nie tylko kolorowe mapy, ale również obrazy, charakterystycznych elementów z danego kraju. Ja zakochałam się w tym wydaniu od pierwszego wejrzenia i z wielką przyjemnością zanurzyłam się w świat geopolityki, który do tej pory nie wydawał mi się zbyt porywający. Ale po to jest właśnie literatura – by poznawać nowe przestrzenie, poszerzać horyzonty i czuć niemal dziecięcą ciekawość świata. 

MOJA OCENA:  9/10

WYDAWNICTWO: Zysk i S-ka
DATA  WYDANIA:  18 lutego 2020r.
LICZBA STRON: 80
TYTUŁ ORYGINALNY: Prisoners of Geography. Our World Explained in 12 Simple Maps
TŁUMACZENIE: Filip Filipowski
ILUSTRACJE: Grace Easton, Jessica Smith

Pozdrawiam
Kasia J.


3 komentarze:

 1. Ciekawa i zapewne pomocna publikacja.

  OdpowiedzUsuń
 2. W liceum (rany, kiedy to było!) chodziłam na rozszerzoną geografię, ale ponieważ nie korzystałam ze zdobytej wiedzy, gdzieś mi ona uleciała. Chetnie przypomnę sobie to i owo ;-)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdawałam maturę z geografii, więc chętnie sprawdzę, ile z tego pamiętam. 😊

  OdpowiedzUsuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)