Współpraca recenzencka

wtorek, 10 marca 2020

MATKI Z LOVELY LANE, Nadine DorriesKażda kolejna wizyta na Lovely Lane to dla mnie wspaniała przygoda. Chociaż nie jest to świat idealny, a raczej pełen codziennych problemów, czuję się tam bezpiecznie, trochę tak, jakbym wracała do domu. Nadine Dorries przenosi mnie do Liverpoolu lat 50-tych, gdzie świat powoli otrząsa się po wojnie. Wzrasta już nowe pokolenie, ale trauma II wojny światowej, nalotów i bombardowań nadal jest obecna wśród mieszkańców doków. Szpital St. Angelus jest dla nich opoką, bezpieczną przystanią, rodziną, która wspiera się w każdej sytuacji. 

Trzecia część serii Pielęgniarki skupia swoją fabułę na matkach, kobietach z liverpoolskich doków. To one, tak jak np. Noleen, zaharowują się niemal na śmierć, by zapewnić byt swojej rodzinie. Jej mąż wprawdzie wrócił z wojny, ale na polu bitwy stracił nogę. Nie może teraz znaleźć żadnej pracy, więc zły i sfrustrowany całe dnie spędza w domu. Noleen sprząta na nocnej zmianie w St. Angelus, ale bez pomocy przyjaciół nie dałaby rady. Jako przeciwwagę do jej postawy poznajemy matkę Lorcana – kobietę całkowicie pogubioną w życiu. Choć bardzo kochała swych synów, nie potrafiła otrząsnąć się po śmierci męża i należycie skupić się na ich wychowaniu. Oczywiście dalej śledzimy też losy młodych adeptek pielęgniarstwa. Victoria, Dana, Pammy i Beth coraz lepiej radzą sobie w pracy, zaczynają nawet dyżury w nowoczesnej sali operacyjnej. Jednocześnie zamigają się z zawirowaniami w życiu uczuciowym. Całe szczęście, że mają siebie, swoją przyjaźń i całą „mafię” St.Angelus. 

 
Z każdym kolejnym tomem, kocham tę serię coraz mocniej. Ta część była nieco bardziej statyczna niż poprzednia, ale też bardziej skupiała się na zależnościach pomiędzy bohaterami i wpływem skutków wojny, na kolejne pokolenia. Jeżeli jeszcze nie znacie serii Pielęgniarki, a lubicie takie retro klimaty w angielskim stylu, koniecznie musicie po nią sięgnąć. Dla mnie ona nie ma wad i już nie mogę się doczekać kolejnego tomu. 

MOJA OCENA:  9/10

WYDAWNICTWO: Prószyński i S-ka
DATA  WYDANIA:  20 lutego 2020r.
LICZBA STRON: 464
TYTUŁ ORYGINALNY: The Mothers of Lovely Lane
TŁUMACZENIE: Magda Witkowska
TOM: 3

Pozdrawiam
Kasia J.

1 komentarz:

  1. Nie znam dwóch poprzednich części, ale planują nadrobić zaległości. 😊

    OdpowiedzUsuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)