Współpraca recenzencka

poniedziałek, 30 marca 2020

DOBRE ŻONY, Louisa May AlcottJeżeli pokochaliście historię czterech sióstr zawartą w Małych kobietkach, to Dobre żony są dla was lekturą obowiązkową. Poznajemy tu dalsze losy Meg, Jo, Beth i Amy, uczestniczymy w życiu ich rodziny, razem z nimi odwiedzamy znajomych. Kolejny raz mamy szansę ogrzać się ciepłem i mądrością pani March i poczuć się, jak w domu, wśród dorastających panienek. 

Dobre żony przedstawiają kolejne lata życia sióstr March. Nie są już one małymi dziewczynkami, ale dorastającymi kobietami, które wkraczają w świat dorosłych. Ich problemy, sercowe rozterki i przygody są przez to bardziej dojrzałe i zajmujące. Fabuła nie skupia się już, tak jak to było w przypadku Małych kobietek, na zabawach, wspólnie spędzanym czasie, ale na realnym życiu każdej z dziewcząt. Czas bowiem nieuchronnie płynie do przodu, dziewczęta dorastają, wychodzą za mąż, wyjeżdżają w dalekie podróże, zmagają się z macierzyństwem, ale też ze stratą najbliższych. 

 
Dobre żony, nierozerwalnie łączą się z Małymi kobietkami. By w pełni docenić wymiar tej historii i jej smak, koniecznie trzeba poznać obie części. One idealnie się dopełniają i są swego rodzaju alegorią życia – pełnego uśmiechu, zabaw i nauki dzieciństwa oraz dorosłości wypełnionej porywami serca, trudnymi decyzjami i wielkimi stratami. Dobre żony rozwijają charakterologicznie znane nam z poprzedniej części postacie, uzupełniają je o dodatkowe cechy. Można też dostrzec tu więcej powagi i nostalgii. Nie zmienia się jednak klimat powieści – ciepły, rodzinny, pełen zaufania i uśmiechu.  

MOJA OCENA: 9 /10

WYDAWNICTWO: MG
DATA  WYDANIA:  15 stycznia 2020r.
LICZBA STRON: 448
TYTUŁ ORYGINALNY: Good Wifes
TŁUMACZENIE: Zofia Grabowska
TOM: 2


Pozdrawiam
Kasia J.

4 komentarze:

 1. Chętnie zapoznam się z książką, bo to lektura wprost dla mnie wymarzona. Nie czytałam pierwszej części i to muszę nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam to samo wydanie i czeka już u mnie na półce!

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam jeszcze do nadrobienia pierwszą część. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo chcę przeczytać obie książki.

  OdpowiedzUsuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)