Współpraca recenzencka

środa, 16 września 2020

WIHAJSTER, CZYLI PRZEWODNIK PO SŁOWACH POŻYCZONYCH, Michał RusinekCzy wiecie czym jest wihajster? To słynne „coś” czego nazwy zapomnieliśmy, określenie przedmiotu, które czai się na końcu języka i nijak nie chce się zmaterializować. ;) Do języka polskiego przedostał się poprzez przełożenie niemieckiego zdania i skondensowanie go do jednego słowa, które nadal, moim zdaniem brzmi bardzo „niemiecko”. ;) Takie właśnie opowieści o słowach odnajdziemy w najnowszej książce Michała Rusinka, którą genialnie uzupełniają piękne ilustracje Joanny Rusinek. 

Wihajster, to zbiór mini opowieści o polskich zapożyczeniach, ale też słowach, które przejęły od nas inne języki.Całość, bardzo zgrabnie, podzielona jest na kilka tematycznych rozdziałów, takie jak na przykład: garderoba, szkoła, czy jedzenie. Dzięki książce każdy czytelnik może się dowiedzieć nie tylko jaki jest źródłosłów językowy danego słowa, ale też co ono w oryginalnym języku oznaczało. Nie ma tu czasu na nudę, jest kolorowo, zabawnie, ale merytorycznie. 

 
Jeżeli macie wokół siebie młodych, rządnych wiedzy czytelników, to koniecznie podsuńcie im tę książkę. To świetny sposób na naukę, ale w taki niewymuszony, niemal niezauważalny sposób. Piękne, pełne energii ilustracje świetnie dopełniają całość. Ja bawiłam się cudownie. ;) 

MOJA OCENA: 8 /10

WYDAWNICTWO: Znak Emotikon
DATA  WYDANIA: 7 września 2020r.
LICZBA STRON: 56


Pozdrawiam
Kasia

1 komentarz:

  1. Z racji zawodu uwielbiam takie językoznawcze smaczki. Nie mogę się doczekać, kiedy dorwę tę książeczkę. Wydaje mi się, że to świetna lektura dla czytelnika małego i dużego. :)

    OdpowiedzUsuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)