Współpraca recenzencka

poniedziałek, 28 września 2020

JAK WYTRESOWAĆ LORDA. O ELITARNYCH SZKOŁACH Z INTERNATEM, Alex Renton

 

W Polsce prywatne szkoły są raczej ewenementem. Nie są jakieś super popularne i chociaż z pewnością łączą się ze statusem materialnym rodziców, nie przesądzają o karierze, czy w ogóle dalszym życiu dziecka. W Wielkiej Brytanii rzecz ma się całkiem inaczej. Prywatne szkoły, które tam, nieco przewrotnie, nazywane są publicznymi, stanowią niezwykle ważne ramię edukacji. Są bardzo silnie ugruntowane kulturowo, a tradycja posyłania do nich dzieci przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Publiczna szkoła w Wielkiej Brytanii wiąże się z prestiżem, koneksjami, pieniędzmi, ale też z rozłąką, końcem dzieciństwa i łzami.

Aleź Renton, jest dziennikarzem, który o elitarnych szkołach w Wielkiej Brytanii pisze z dwóch perspektyw – własnych doświadczeń oraz opowieści innych absolwentów takich placówek. Nierzadko sięga do XIX i XX-wiecznych literackich przykładów, ale ukazuje też  wspomnienia te bardziej współczesne. Przedstawia szkoły publiczne w bardzo szerokim świetle, jednak z pewnością pod wpływem własnych doświadczeń, skupia się w dużej mierze na ich negatywnych cechach. Obnaża szereg zaniedbań, niekorzystnych wpływów na kształtującą się psychikę dziecka. 

 


Szkoły publiczne z internatem, są bardzo mocno zakorzenione w brytyjskich systemie edukacyjnym , ale też w świadomości Brytyjczyków. Chociaż mają oni często pojęcie odnośnie złego wpływu rozłąki z dzieckiem w tak młodym wieku, nie sprzeciwiają się tym tradycjom, wierząc, że w taki sposób budują przyszłość swoich podopiecznych. Ze słów Alexa Rentona często bije wielkie rozgoryczenie, jakby zdawał sobie sprawę, że jego książka i jego świadectwo, będą tylko krzykiem na pustyni.

MOJA OCENA: 7 /10


WYDAWNICTWO: Prószyński i S-ka

DATA  WYDANIA:  25 sierpnia 2020r.

LICZBA STRON: 456

TŁUMACZENIE:  Agnieszka Rasmus – Zgorzelska

TYTUŁ ORYGINALNY: Stiff Upper Lip

 

Książkę, w świetnej cenie, znajdziecie między innymi TUTAJ.

 

 

Pozdrawiam

Kasia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)