Współpraca recenzencka

poniedziałek, 31 sierpnia 2020

MIŁOŚĆ W AUSCHWITZ, Francesca PaciWydawać by się mogło, że obóz zagłady w Auschwitz jest ostatnim miejscem, gdzie mogłaby by się narodzić miłość – uczucie które obezwładnia, daje nadzieję, ale potrafi też w pewien sposób pokonać śmierć. Historia  Żydówki Mali Zimetbaum i Edka Galińskiego poraża swoją prostotą, a jednocześnie wzbudza wiele kontrowersji. Postacie tej dwójki owiane były tajemnicą, niemal mistycznym welonem, a ich miłość nabrała prawie magicznej siły. Dlaczego więc dzisiaj ich historia jest tak mało znana?

Francesca Paci odkopuje niemal spod gruzów historię miłości, która połączyła Malę i Edka. Na podstawie wspomnień byłych więźniów Auschwitz, ich rodzin, listów i pamiętników składa sylwetki tej dwójki nieprzeciętnych ludzi. Oboje odzyskują swój charakter, z oparów przeszłości wyłania się obraz młodych, odważnych i zdeterminowanych ludzi, którzy potrafili wykorzystać swoje uprzywilejowane pozycje, by pomóc innym. Ich historia jest pełna luk i niedopowiedzeń, bo po latach trudno już odtworzyć szczegóły.


Miłość w Auschwitz, to pewnego rodzaju fabularyzowane sprawozdanie z życia dwójki młodych ludzi, którzy zaryzykowali, by odzyskać wolność. Ich spektakularna ucieczka nie była jednak tylko romantycznym zrywem. Cały czas przyświecał im cel, by ukazać światu, co dzieje się w Auschwitz, by ocalić pozostawionych tam współwięźniów. Miłość, która ich połączyła była równie ważna, co patriotyzm i miłość do ojczyzny. Ich życiorysy są jednak niewygodne, bo romans Żydówki i Polaka, nawet po latach wzbudza kontrowersje, a sylwetki Mali i Edka giną powoli w odmętach historii. 

MOJA OCENA: 7 /10

WYDAWNICTWO: Prószyński i S-ka
DATA  WYDANIA: 13 sierpnia 2020r.
LICZBA STRON: 208

Książkę kupicie między innymi TUTAJ

Pozdrawiam
Kasia

3 komentarze:

  1. Ostatnio coraz bardziej interesuje mnie taka tematyka, więc możliwe, że przeczytam :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Książki tego typu bardzo chętnie czytam, więc zapisuję sobie tytuł. ��

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo mnie interesuje taka tematyka, więc chętnie zajrzę do tej powieści. Choć z drugiej strony wolę literaturę faktu.

    OdpowiedzUsuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)