Współpraca recenzencka

poniedziałek, 24 sierpnia 2020

DZIECI Z PAWIAKA, Sylwia WinnikDla nas, współczesnych ludzi, niewyobrażalny jest fakt, by do więzienia zamykać dzieci, a ciężarne kobiety poddawać torturom i okrutnym przesłuchaniom. Jednak z taką rzeczywistością musieli się zmierzyć ludzie w czasie okupacji. Okryty złą sławą, warszawski Pawiak, siał postrach i przerażenie wśród ludności stolicy i okolic. Mury tego największego gestapowskiego więzienia na terenach Polski były świadkami tysięcy ludzkich tragedii, a wśród ofiar bezdusznego systemu były także dzieci. Sylwia Winnik z wielką wrażliwością, ale też dociekliwością zgłębia ten temat i stara się wygrać z czasem, bo ostatni świadkowie tamtych wydarzeń powoli odchodzą.

Dzieci z Pawiaka, to książka zawierająca kilka historii osób, które jako dzieci przebywały w więzieniu na Pawiaku. Część z nich, już jako kilkunastoletnie dzieci zaangażowana była w działalności konspiracyjną i z pełną premedytacją została aresztowana, i brutalnie przesłuchiwana. Niektórzy trafiali na Pawiak z całymi rodzinami, często jeszcze w łonie matki, która wszelkimi siłami próbowała ochronić swoje nienarodzone dziecko przed złem tego świat. Każda ta historia jest niby taka sama, a jednak zupełnie inna. Za każdą z nich stoją ludzie i ludzkie tragedie, które odcisnęły swoje piętno na kolejnych pokoleniach. 


Sylwia Winnik tka swoje opowieści z fragmentów rozmów, z listów czy pamiętników świadków tamtych wydarzeń. Ma się wrażenie, że jej bohaterowie ożywają na kartach tej książki, odzyskują swoje charaktery, a ich losy w końcu zaczynają kogoś obchodzić. Nie są już anonimowi, ich życie nabiera znaczenia, a opowieść staje się swoistym świadectwem bestialstwa gestapowców. Ta książka sprawia, że zaglądamy do najmroczniejszych kręgów piekła, dotykamy zła, które jest niemal namacalne. Ale odnajdujemy tu też nadzieję – ludzi, którzy solidarnie i bezinteresownie potrafili nieść pomoc innym, którzy stali się swoistymi aniołami w piekle Pawiaka. 

MOJA OCENA: 9 /10

WYDAWNICTWO: Znak
DATA  WYDANIA: 12 sierpnia 2020r.
LICZBA STRON: 332


Pozdrawiam
Kasia

6 komentarzy:

 1. Książka brzmi przerażająco. Nie jestem w stanie czytać o cierpieniu dorosłych ludzi, a co dopiero dzieci? Myślę jednak, że warto zaznajomić się z książką, bo przedstawia ważne tematy. Będę miała na uwadze. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto. :) Nie jest tak drastycznie, chociaż na pewno boleśnie.

   Usuń
 2. Ta książka jest dla mnie lekturą obowiązkową. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam poważne deficyty wiedzy, jeśli o Pawiak chodzi. Wiem co to i... Tyle. Chętnie poczytam tę książkę, bo tematyka jest dla mnie interesująca i uważam, że to potrzebna wiedza. Cieszę się, że opowiedziałaś o tej książce na łamach bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też prawie nic nie wiedziałam, ale na początku książki autorka pisze krótko i w przystępny sposób o historii tego miejsca. :)

   Usuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)