Współpraca recenzencka

piątek, 27 lipca 2018

BOLEK I LOLEK NA SZLAKU POLSKICH KULTUR, Dorota Majkowska-Szajer, Sara SzewczykDziecięca chęć chłonięcia wiedzy jest przeogromna. Czasami wystarczy tylko podsunąć jakąś małą inspirację, coś pokazać, by maluch zainteresował się tym tematem na wiele godzin, a nawet dni. Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur, jest właśnie tego typu książką, która rozbudza potrzebę pogłębiania wiedzy, i to nie tylko w najmłodszych czytelnikach. ;)

Bolek i Lolek, bohaterowie znani z dziecięcych dobranocek, otrzymują od swojego dziadka tajemniczą mapę Polski. Wyruszają w podróż szlakiem pozaznaczanych na niej punktów – miejsc ważnych dla polskiej kultury. Chłopcy odwiedzą między innymi Poznań w czasie święta Bambrów, spróbują bałkańskiej pity, będą podziwiać łemkowską cerkiew i uczyć się języka kaszubskiego. Wyprawa uświadomi im, jak ważna jest tradycja, że może to być coś ogromnie ciekawego i wciąż inspirującego. 


Książeczka oprócz tekstu zawiera przepiękne, szczegółowe ilustracje, które nie tylko stanowią wartość artystyczną, ale też znajdziemy w nich odpowiedzi do zagadek umieszczonych na końcu tomu. Jeśli chodzi o tekst, to czuję lekki niedosyt. Jest on napisany prostym, choć dość „dorosłym” językiem, jednak według mnie zawiera zdecydowanie za mało treści. Mały czytelnik otrzymuje jedynie odrobinkę informacji odnośnie elementu kultury z danego regionu i z pewnością ta ilość nie zaspokoi jego ciekawości. Mojej na pewno tak do końca nie zaspokoiła. ;)

 
Historia Bolka i Lolka uczy dzieci nie tylko szacunku do tradycji, ale także do różnorodności. Ukazuje bowiem, że nasza polska kultura, jest tak naprawdę zlepkiem innych, często bardzo odmiennych kultur, że pomimo tego, że wszyscy jesteśmy Polakami,  możemy się pięknie różnić i uczyć siebie nawzajem. Inspiruje do pogłębiania wiedzy, poszerza horyzonty i może stanowić świetny sposób na kreatywne spędzenie czasu dorosłych i dzieci. 

MOJA OCENA:  7/10

WYDAWNICTWO: Znak Emotikon
DATA  WYDANIA: 21 maja 2018
LICZBA STRON: 64

Pozdrawiam
Kasia J.

4 komentarze:

 1. Powiem szczerze, że jakoś nigdy nie lubiłam tej bajki. Nigdy nie czytałam nic co by było związane z Bolkiem i Lolkiem. Oglądałam Dobranockę, różne bajki na wideo itd, ale nic książkowego. Fajnie, że ta historia wciąż żyje i, że są różne publikacje i gadżety z nią związane. Zapraszam do siebie. Dziś coś na co bardzo czekałam : http://anne18-recenzentka.blogspot.com/2018/07/drugi-post-goscinny-na-blogu-polonistki.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja chyba kiedyś czytałam jakiś komiks, ale masz rację, że Bolek i Lolek bardziej znani są z filmowych wersji. ;)

   Usuń
 2. Bardzo fajna książeczka :) Córa przeczytała ją od razu jak przyszła. Cieszy mnie, że kultowe postacie są nadal żywe i pokazują coś, uczą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ilustracje są świetne, prawda? I te zagadki na końcu. ;)

   Usuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)