Współpraca recenzencka

poniedziałek, 30 października 2017

OBSESJA, Katarzyna Berenika MiszczukMoja idealna książka na jesień musi spełniać kilka warunków i o dziwo, praktycznie wszystkie te cechy, które lubię, ma Obsesja Katarzyny Bereniki Miszczuk. :)

A dlaczego warto ją przeczytać…?

PO PIERWSZE – HUMOR
Jesienne wieczory przepełnione są nostalgią, jakimś takim bliżej nieokreślonym smutkiem, który potęguje się wraz ze wzrostem opadów deszczu, czy siły wiatru. By przepędzić, te wszystkie chandry i smuteczki idealnie nadaje się książka, która wzbudza uśmiech. Obsesja, choć wydaje się być mrocznym thrillerem ma w sobie wiele zabawnych elementów. Należy do nich przede wszystkim humor słowny i sytuacyjny. Ach te utarczki Marka i Asi ;), na ich wspomnienie od razu chce mi się śmiać. ;) Jednak ten humor w Obsesji nie służy tylko poprawie naszego samopoczucia – idealnie równoważy też mroczny klimat przepełnionych strachem, szpitalnych korytarzy.


PO DRUGIE – MROCZNA ATMOSFERA
Thrillery, horrory czy nawet zwykle kryminały, to już klasyka na jesień. ;) Każdy z nas lubi czasami poczuć ten dreszczyk emocji i ciarki na plecach ze strachu. Oddział psychiatryczny, gdzie pracuje Joanna Skoczek, główna bohaterka Obsesji, nadaje się do tych celów idealnie. Ciche, piwniczne korytarze, kolejne zwłoki kobiet odnajdywane w szpitalu i kilku adoratorów kręcących się wokół Asi, z których każdy może okazać się mordercą – wszystkie te elementy skutecznie podkręcają atmosferę.

PO TRZECIE – MEDYCZNE KLIMATY
Jeśli lubicie czytać książki z medycyną w tle (tak jak ja), a Gray’s Anatomy, to wasz najukochańszy serial (tak jak mój), to nie możecie przejść obok Obsesji obojętnie ;). Katarzyna Berenika Miszczuk idealnie uchwyciła atmosferę szpitala i jego sposób funkcjonowania. Widać, że przeprowadziła świetny research – nawet kolor worków na odpady medyczne zgadza się z rzeczywistością. ;) Strasznie ubolewam nad tym, że tak mało jest tego typu książek na naszym rynku wydawniczym. . 


PO CZWARTE – KRYMINALNA ZAGADKA
Joanna Skoczek jest psychiatrą w Szpitalu Wschodnim w Warszawie. Od jakiegoś czasu zaczęła dostawać dziwne liściki od tajemniczego wielbiciela. Atmosferę podkręca fakt, że w szpitalnych podziemiach znaleziono kolejne zwłoki kobiety zamordowanej prawdopodobnie przez seryjnego mordercę, a Asia ze swoimi ciemnymi, kręconymi włosami idealnie pasuje do profilu jego ofiary. Kto czyha na życie pani doktor? Czy z morderstwami ma coś wspólnego jej dawny kolega ze studiów, a może przełożony z oddziału psychiatrycznego? Powiem wam szczerze, że nie udało mi się rozwiązać tej zagadki aż do samego końca. ;) A ostatnie strony przewracałam ze zdwojoną szybkością, by w końcu dowiedzieć się kim jest morderca i jakie miał motywy. 

PO PIĄTE – PRZYJEMNY STYL
Obsesja była moim pierwszym, ale z pewnością nie ostatnim spotkaniem z Katarzyną Bereniką Miszczuk. Sama nie rozumiem, dlaczego do tej pory nie sięgnęłam po jej twórczość. Tę książkę czytało mi się wręcz idealnie, opowieść mimo że momentami zatrważająca i ponura niemal płynie po kartkach. Dialogi są świetne, szczególnie te, w których bohaterowie przekomarzają się ze sobą. Odpowiada mi też taki typ bohaterki – nieco roztrzepanej, zagubionej, ale jednak twardo stąpającej po ziemi. Przemawia też do mnie humor autorki i coś czuję, że z innymi jej książkami też się bardzo polubię.

Jeśli któryś z tych pięciu punktów sprawił, że pomyśleliście sobie „ o, to lubię, to chyba książka dla mnie”, to nie zastanawiajcie się zbyt długo i po prostu… dajcie się porwać Obsesji. Gwarantuję, że będziecie zachwyceni. :)MOJA OCENA:  9/10

WYDAWNICTWO:  W.A.B
DATA WYDANIA: wrzesień 2017
LICZBA STRON: 399

Pozdrawiam
Kasia J.


8 komentarzy:

 1. ŚWIETNE ZDJĘCIE GŁÓWNE ! :D Sama zwróciłam uwagę na funkcjonowanie szpitala, te wszystkie specyficzne drobnostki, które znają Ci, którzy mieli styczność z pracą w szpitalu :) Również ubolewam, że takich książek a rynku wydawniczym jest mało. Mi się "Obsesja" też podobała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :D
   Mam nadzieję, że jednak autorzy pójdą w tym medycznym kierunku. ;)

   Usuń
 2. Książka bardzo mi się podobała :) Szkoda tylko, że trzeba długo czekać na kontynuację... Ale i tak czekam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie kontynuacja? To super. :) Ja też na nią czekam. :)

   Usuń
 3. Nie znam jeszcze książek tej autorki ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też do tej pory jej nie znałam, ale uwierz mi, warto po nie sięgnąć. :)

   Usuń
 4. Świetnie to wszystko przedstawiłaś brawo :*

  OdpowiedzUsuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)