Współpraca recenzencka

piątek, 20 października 2017

KUDŁATA NAUKA, Matin Durrani, Liz KalaugherMoją największą zmorą w szkole była matematyka. Gorsza od tego była już tylko… fizyka. I pewnie teraz pomyślicie, że jestem szalona, że sama z własnej woli sięgnęłam po książkę, która traktuje o tej znienawidzonej przeze mnie dziedzinie nauki. ;) Jednak nie jest to taki zwykły podręcznik – to niesamowita podróż do świata zwierząt, gdzie prawa fizyki, są czymś tak naturalnym, że nie potrzebne tu przerażające wzory i okropne definicje. ;)
 
Kudłata nauka składa się z sześciu rozdziałów, w których główną rolę odgrywają prawa fizyki takie jak między innymi: ciepło, dźwięk, elektryczność, czy światło. Jednak nie znajdziecie tu suchych opisów. Wszystko opowiedziane jest w niemal gawędziarskim stylu, pełnym anegdot i ciekawostek. Fizyka staje się tutaj czymś naturalnym, sumą realnych procesów, a nie suchych wzorów. Wiedza zostaje nam tak mimo chodem wtłoczona do głowy i muszę przyznać, że to całkiem przyjemny proces. :)

Jeśli chcecie dowiedzieć się dlaczego pies otrząsa się z wody, co to jest kleptotermia i jakie sekrety kryją się w zwykłej pszczole, to koniecznie musicie przeczytać Kudłatą naukę. Może nie jednym tchem, tę książkę warto raczej podczytywać po kawałku, odkrywać po rozdziale.  Jest idealna, by w jesienne wieczory otwierać oczy ze zdumienia, jak niesamowity jest świat zwierząt. MOJA OCENA:  7/10

WYDAWNICTWO:  Znak
ROK WYDANIA: 2017
LICZBA STRON: 378
TYTUŁ ORYGINALNY: Furry Logic. The Physics of Animal Life

Pozdrawiam
Kasia J.


6 komentarzy:

 1. Ta książka ma w sobie wiele ciekawostek, ale... jakoś nie czuje się do niej przekonana. Może kiedyś :) A fizyki i matematyki też nie znosiłam, chyba że trafiałam na dobrego nauczyciela, który potrafił mi wszystko ładnie wytłumaczyć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skuś się kiedyś na nią, zobaczysz jak wiele rzeczy cię tam zaskoczy. :)

   Usuń
 2. Przyznam, że ta książka mnie zaintrygowała. Dam jej szansę, jeśli gdzieś na nią trafię :)
  Pozdrawiam!

  os-meus-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)