Współpraca recenzencka

wtorek, 5 października 2021

PANNA Z BAJKI, Katarzyna Michalak


Filmowa komedia romantyczna ma bawić i wzruszać, ma być urocza, pełna nagłych zwrotów akcji, które nieuchronnie prowadzą do happy endu. Ma nas otaczać swoim słodkim klimatem niczym kremowa, gorąca czekolada. Wszystkie te cechy ma najnowsza powieść Katarzyny Michalak - Panna z Bajki, która jest przeuroczą komedią romantyczną, którą czyta się w okamgnieniu. 

Tytułową panną z Bajki, jest Hania, która mieszka w uroczym małym domku, który nosi właśnie taką nazwę - Bajka. Kiedyś była świetnie zapowiadającą się baletnicą, jednak na skutek tragicznego i początkowo tajemniczego  wypadku, jej kariera pozostaje przekreślona. Dziewczyna skupia się więc na fotografii, która zapewnia jej dochód i hobbystycznym pisaniu scenariuszy do seriali. Wspierają ją w tym dwie oddane przyjaciółki - Lenka, która marzy o karierze charakteryzatorki i uwodzi mężczyzn swoją niebanalną urodą oraz Magdy - asystentki znanego reżysera seriali, w którym potajemnie się podkochuje. Dziewczyny stanowią zgrane trio, które wspiera się w każdej sytuacji, a takich momentów nie zabraknie, bo na ich horyzoncie pojawi się kilku przystojniaków, z których nie każdy okaże się godnym zaufania facetem. Może łez i miliony uśmiechów, serce przepełnione nadzieją, ale też znające gorycz rozpaczy, to wszystko czeka każdą z nich - czy mają szansę na swój własny happy end?


Panna z Bajki, to książka, w której Katarzyna Michalak zawarła wiele znanych ze swojej twórczości motywów - wspierające się, oddane sobie przyjaciółki, urocza chatka ukryta w leśnej głuszy, sympatyczna, nieco roztrzepana i zanurzona we własnym świecie bohaterka. Jednak bardzo wyraźnie też czuć, że warsztat pisarski autorki się zmienia, że się rozwija, a ona sama poszukuje wciąż nowych rozwiązań w swoich powieściach. Świat przedstawiony w Pannie z Bajki ma o wiele szersze granice niż w poprzednich książkach autorki. Pojawiają się postacie drugo- i trzecioplanowe, które spełniają jedynie rolę tła, budują epizody, przez co poszerzają perspektywę. Bohaterki nie żyją w próżni, czy szklanej bańce, a w realnym świecie. Widać też, że Katarzyna Michalak dopracowuje męskie charaktery w książce. Żaden z mężczyzn nie jest tutaj kryształowy i idealny, nie jest rycerzem na białym koniu, ale zwykłym człowiekiem, który ma wady i zalety. 

Książki Katarzyny Michalak trzeba czytać sercem, bez zbędnych analiz, uwiarygadniania akcji, czy oceniania bohaterów. To czysta rozrywka, która sprawia, że zadrży nam serce, a po chwili zostanie otulone piękną romantyczna sceną, niczym ciepłym kocykiem. Panna z Bajki zapewnia chwile uśmiechu, zapomnienia i rozmarzenia - bo przecież każdy ma prawo marzyć o życiu, jak w bajce. ;)  

MOJA OCENA: 8/10

 

WYDAWNICTWO: Znak

DATA WYDANIA: 29 września 2021r.

LICZBA STRON:309 


pozdrawiam 

Kasia J.

 

 

 

2 komentarze:

  1. Mam tę książkę na swojej liście.

    OdpowiedzUsuń
  2. Swego czasu bardzo lubiłam czytać książki tej autorki, więc chętnie do nich wracam.

    OdpowiedzUsuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)