Współpraca recenzencka

wtorek, 26 października 2021

NAWIA. SZAMANKI, SZEPTUCHY, DEMONY


 Nigdy nie uważałam się za fankę opowiadań, ale to może dlatego, że chociaż w swoim czytelniczym życiu miałam do czynienia z nimi nie raz, to jakoś nigdy nie trafiłam na takie, które chociażby zapadły mi w pamięć. Na to, że mnie oczarują, zachwycą i totalnie skradną moje serce nawet nie liczyłam. Okazało się jednak, że wydawnictwo Uroboros sprawiło mi nie lada niespodziankę, bo Nawia całkowicie odmieniła moje myślenie o tej krótkiej formie literackiej i  stała się najlepszym zbiorem opowiadań jakie kiedykolwiek czytałam. 

Nawia, to zbiór ośmiu opowiadań autorstwa znanych i cenionych pisarzy, głównie z kręgu literatury fantastycznej. Motywem przewodnim jest nawia, czyli słowiańskie zaświaty i wszystko co się z nią łączy, a więc słowiańskie bóstwa, demony no i oczywiście szeptuchy. To klimat iście jesienny, zaduszkowy, przepełniony mglistą magią dawnych wierzeń. Każde z opowiadań ma swoją autentyczną, niespotykaną atmosferę i w nieco inny sposób realizuje główny temat. Uwielbiam te autorstwa Katarzyny Bereniki Miszczuk oraz Marty Krajewskiej, bo są totalnie przesiąknięte niemal baśniowym klimatem, pełnym słowiańskich stworzeń, które jednocześnie intrygują i przerażają. 

 

Każde z opowiadań w jakiś sposób skradło moje serce. Tutaj nie ma słabego ogniwa, wszyscy autorzy reprezentują ten sam, niezwykle wysoki poziom. Dobrze wiedzą jak pisać opowiadanie i co powinno znaleźć się w  jego ramach. Ukazują nam wycinek świata w taki sposób, iż wierzymy że ma on swoją kontynuację, która nie koniecznie rozgrywa się na naszych oczach. Jest mrocznie, magicznie i tajemniczo, a świat stworzony przez autorów Nawii, pachnie ziołami i wilgocią bagien. Jestem pewna, że tak jak ja zakochacie się w tej słowiańskiej atmosferze. 

MOJA OCENA: 10/10

 

WYDAWNICTWO:Uroboros

DATA WYDANIA: 27 października 2021r.

LICZBA STRON: 416

AUTORZY: Katarzyna Berenika Miszczuk, Marta Krajewska, Anna Szumacher, Jagna Rolska, Rafał Dębski, Martyna Raduchowska, Marcin Podlewski, Marcin Mortka 

 

pozdrawiam

Kasia J.

 

 

3 komentarze:

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)