Współpraca recenzencka

poniedziałek, 24 lutego 2020

DZIEWCZYNY OCALAŁE. KOBIETY, KTÓRE PRZETRWAŁY HOLOCAUST, Anna HerbichMamy coraz mniej czasu… Mamy coraz mniej okazji do tego, by od naocznych świadków dowiedzieć się, jak wtedy wyglądał świat. II wojna światowa skończyła się 75 lat temu i ci, którzy ją przeżyli odchodzą. Ta myśl przeraża mnie za każdym razem, gdy ją sobie uświadamiam. Jest przecież jeszcze tyle historii, tyle pogmatwanych ludzkich losów do odkrycia, do ocalenia od zapomnienia. To co uda nam się spisać, nagrać, czy w jakikolwiek sposób utrwalić będzie procentować na przyszłość, bo kolejne pokolenia, o II wojnie światowej, holocauście i innych okropieństwach tych lat, dowiedzą się jedynie z książek i filmów. To od nas zależy, w jaki sposób przedstawimy te wydarzenia i jak mocno będą one oddziaływać na tych ludzi. Anna Herbich doskonale rozumie tę ideę i w swojej najnowszej książce przedstawia sylwetki kilku kobiet, które przetrwały piekło holocaustu. 

Bohaterki Anny Herbich różni bardzo wiele, ale jednocześnie są one do siebie niezwykle podobne. Dla każdej z nich wybuch II wojny światowej był końcem dzieciństwa, lat beztroski, spokoju i bezpieczeństwa. Wojna zastała je w różnych momentach życia, dla każdej z nich była jednak wielką tragedią. Jako Żydówki musiały się ukrywać, trafiały do getta, do obozów śmierci. Traciły najbliższych i same niemal żegnały się z życiem, ale… przetrwały. „Przechytrzyły Hitlera” – jak mówiła jedna z nich.  


Książka Anny Herbich nie może podlegać żadnej ocenie, no bo jak ocenić wartość czyjegoś życia. Warto jednak pokreślić kunszt dziennikarski i pisarski samej autorki. Anna Herbich w niesamowicie inteligentny sposób rozmawia ze swoimi bohaterkami, wydobywając z nich prawdziwe emocje i zapomniane uczucia. Pozwala im mówić, jednocześnie kontrolując kierunek tych zwierzeń. Z pewnością te rozmowy były niezwykle trudne i dla samych bohaterek, i dla Anny Herbich. Tym bardziej jestem im wdzięczna, że taka książka powstała, że uświadamia nie tylko nam, ale też przyszłym pokoleniom jak wiele zła może wyrządzić człowiek drugiemu człowiekowi. 


WYDAWNICTWO: Znak Horyzont
DATA  WYDANIA:  29 stycznia 2020r.
LICZBA STRON: 304

Pozdrawiam
Kasia J.

1 komentarz:

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)