Współpraca recenzencka

wtorek, 5 czerwca 2018

EPOKA MILCZENIA, Kamil Janicki



Książki Kamila Janickiego mogę czytać w ciemno, bez względu na to o czym pisze. Uwielbiam jego nowoczesne, ale wnikliwe i rzetelne spojrzenie na historię. Epoka milczenia ogromnie mnie zaciekawiła, ale jednocześnie bałam się trochę trudnej tematyki, którą porusza.

Tym razem, Kamil Janicki zabiera swoich czytelników do przedwojennej Polski, epoki która, jak pokazał w poprzedniej swojej książce, wcale nie była taka święta i przykładna, jak przekazują nam to podręczniki do historii. Skupia się na popełnianych wówczas przestępstwach seksualnych, podejściu społeczeństwa do tego tematu, jak również ukazuje przemiany zachodzące w tej kwestii w kodeksie karnym. Nie jest to łatwa i przyjemna tematyka, tym bardziej, że autor potwierdza swoje słowa za pomocą przykładów realnych zdarzeń, które nie raz mrożą krew w żyłach. 

 
Nie będę ukrywać, że Epoka milczenia nieco mnie zbulwersowała i podniosła mi ciśnienie. ;) Nie chodzi jednak o samą tematykę, czy sposób jej przedstawienia, ale raczej o to jak w czasie międzywojennym postrzegane były kobiety. Zdawałam sobie sprawę, że miały wówczas o wiele mniej praw niż my teraz, ale nigdy nie pomyślałabym, że było aż tak ciężko. Kobieta wówczas była traktowana, jak gorsza wersja człowieka, o wiele głupsza i przede wszystkim bardziej rozwiązła seksualnie od mężczyzny. Uważano, że nie potrafi kontrolować swoich instynktów i przez pewien czas nie dopuszczano w kodeksie do uznania czegoś takiego jak gwałt, bo przecież kobieta zawsze jest chętna, co objawia się na przykład przez jej bierność, w czasie aktu seksualnego. Same śledztwa w tej sprawie były czymś traumatycznym i napiętnowywały ofiarę, a nie sprawcę. 

Gwałty, kazirodztwo, czy dziecięca prostytucja – Epoka milczenia to zdecydowanie nie jest lektura, przy której możemy się zrelaksować, ale stanowi niezwykle ważny dokument ukazujący prawdę o Polsce, i to nie tylko tej przedwojennej. To głos w sprawie tak zwanej „kultury gwałtu”, który przeraża i bulwersuje swoją realnością. Pozwala na sprawę nadużyć seksualnych spojrzeć z dystansu i przekonać się, jak niewiele się w tej kwesty zmieniło. Niestety…

MOJA OCENA:  8/10

WYDAWNICTWO:  Znak Horyzont
DATA  WYDANIA: 22 maja 2018r.
LICZBA STRON: 400

Pozdrawiam
Kasia J.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)