Współpraca recenzencka

czwartek, 29 marca 2018

KUBA NIEDŹWIEDŹ. HISTORIE Z GAWRY, Renata KijowskaUwielbiam takie książki, które choć teoretycznie przeznaczone są dla dzieci, potrafią oczarować też dorosłych i wzbudzić w nich na nowo tę ciekawość świata, jaką mieli w wieku kilku lat. Kuba niedźwiedź jest przykładem idealnej lektury, wręcz uniwersalnej i zachwyca mnie od samej okładki, poprzez ilustracje, aż po mądrą treść. 

Renata Kijowska na podstawie własnych doświadczeń zdobytych w trakcie pracy reporterskiej stworzyła postać niedźwiedzia Kuby, jego rodziny i przyjaciół. To nie jest zwykła bajka o misiu, który mieszkał w lesie. Chociaż Kuba ma cechy antropomorficzne, tak samo jak jego bliscy, jest jednak na wskroś „niedźwiedzi” i dziki. Historia Kuby przede wszystkim jest silnie oparta na faktach, na naukowych aspektach dotyczących życia dzikich zwierząt. Momentami jest zabawna, czasami przerażająca i smutna, i świetnie pokazuje dziecku interakcje, jakie zachodzą pomiędzy człowiekiem, a naturą w postaci niedźwiedzi i innych żyjących w lesie zwierząt. 


Jestem tą książeczką totalnie zachwycona, bo nie dość, że jest świetnie napisana, ciekawa i atrakcyjna dla dziecka, to jeszcze jest tak bardzo wartościowa. Uświadamia dzieciom, że nie wszystkie działania człowieka są dobre dla zwierząt, uczy, jak żyć w zgodzie z naturą, nie przeszkadzając jej, ale też zachowując bezpieczeństwo dla siebie. Jestem pewna, że historia Kuby i jego przyjaciół oczaruje nie tylko najmłodszych czytelników, i niejeden dorosły uśmiechnie się przy niej, i uroni łzę. 

MOJA OCENA:  10/10 

WYDAWNICTWO:  Znak Emotikon
DATA  WYDANIA: 5 marca 2018r.
LICZBA STRON: 157

pozdrawiam
Kasia J

4 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. I nie tylko, bo dorośli również dadzą się jej oczarować. :)

   Usuń
 2. Dziękuję! Nie wiem czy wypada autorce komentować recenzję, ale co tam! Dziękuję! Szczerze wzruszona. RK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja dziękuję za tak świetną książkę, którą czytałam z wypiekami na twarzy, niczym najlepszą powieść "dla dorosłych" :)

   Usuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)