Współpraca recenzencka

piątek, 16 lutego 2018

SAND, Ewelina TrojanowskaMimo tego, że nie ocenia się książki po okładce, to właśnie ona oraz krótki opis z tyłu, zachęciły mnie do przeczytania Sand Eweliny Trojanowskiej. Czułam, że to książka skierowana do młodzieży, ale kto mi zabroni, raz na jakiś czas przenieść się w czasie?. ;)

Ewelina Trojanowska ukazuje nam historię trójki bohaterów: Ethana, Amy i Jenny, a także tajemniczej postaci - Alice. Ethan to wyobcowany miłośnik literatury, przez swojego ojca uważany za nieudacznika. Amy to typowa zgorzkniała przyjaciółka uwięziona we „friendzone”. Uczucia do Ethana sprawiają, że jest na jego każde zawołanie. Natomiast Jenny boryka się z chorobą matki, agresją ojca, a jej wybawieniem zdaje się być związek z Ethanem. Troje ludzi, których życia nie mogłby być już bardziej skoplikowane, ale jednak.. Kiedy ich losy łączą się ze sobą, nie jest wcale lepiej, można nawet powiedzieć, że niszczą siebie nawzajem. Ta destrukcyjna relacja ciągnie się latami, niszcząc przyjaźń Amy i Ethana, a także popychając Jenny do prób samobójczych. Czy ich historia może zakończyć się happy endem?

Postać Alice jest bardzo tajemnicza, ale kluczowa. Jej historia przeplata się z życiem trójki nastolatków do tego stopnia, że nie wiemy już gdzie zaczyna się Alice, a kończą oni. Wszyscy są tam jak ziarenka piasku, tworzą całość, która nie istniałaby bez nich nawzajem. 


Fabuła jest przemyślanie skonstruowana, porusza życiowe problemy młodych ludzi, skupiając się na odrzuceniu, wyizolowaniu, kompleksach i trudnych, wyniszczających relacjach. Mimo tego, uważam, że dużym błędem było wykorzystanie angielskojęzycznych zdań, a nawet e-maili, które nie były tłumaczone, co może być dużym utrudnieniem w zrozumieniu tekstu. Minusem były też rozdziały pisane z punktu widzenia różnych bohaterów, które w żaden sposób się ode siebie nie różniły i nie wnosiły nic nowego do historii. 

Książka Eweliny trojanowskiej wymaga od czytelnika sporej dawki uwagi, by nie pogubić się w fabule i dobrze poznać bohaterów. Autorka nie ucieka od trudnych tematów, ukazując je w sposób przystępny dla młodego czytelnika. Powieść nie jest pozbawiona wad, ale jej lektura z pewnością spodoba się młodzieży, bo odnajdą siebie w bohaterach Sand. 

MOJA OCENA:  6/10

WYDAWNICTWO:  Novae Res
ROK  WYDANIA: 2017
LICZBA STRON: 290

Pozdrawiam
Kasia J.

1 komentarz:

  1. Już sama okładka hipnotyzuje! Chętnie dam szansę tej książce i poznam jej bohaterów.

    OdpowiedzUsuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)