Współpraca recenzencka

poniedziałek, 14 lutego 2022

DAMA I KOCHANKA, Monika Liga

 

Książki erotyczne, to dość specyficzny rodzaj literatury. Mają uwodzić, rozpalać zmysły i pobudzać wyobraźnię. Dobrze, jak oprócz tych podstawowych cech oferują coś więcej - komediowe elementy, akcję, która rozgrywa się w ciekawym miejscu lub też umiejscowioną w przeszłości. Właśnie tym elementem przyciągnęła mnie do siebie książka Moniki Ligi, bo chociaż nie jestem koneserem erotyków, powieści historyczne uwielbiam i byłam ciekawa, jak takie tło sprawdzi się w bardziej pikantnej opowieści. 

Marlena, główna bohaterka powieści, całe życie wychowywała się w klasztorze. Nie zna innego życia, ani żadnych ludzi spoza jej zamkniętego świata. Marzy jednak o czymś więcej, o czymś co dostarczy jej emocji i wyrwie z nudnej, pozbawionej ekscytacji klasztornej egzystencji. Jej życie odmienia się, gdy staje się częścią planu Ludwiki, która postanawia utemperować swojego hulaszczego syna i podsunąć mu pannę, która go uwiedzie i zaprowadzi do ołtarza. W tym celu poddaje Marlenę specyficznemu szkoleniu, w wyniku którego dziewczyna ma zacząć zachowywać się nie tylko jak dama, ale również uwodzicielska, pewna swojej erotycznej siły kochanka. Sprawy się jednak komplikują, a wybuchająca gdzieś w tle II wojna światowa nadaje losom bohaterów niemałego dramatyzmu. 

Dama i kochanka, to książka z którą mam dość spory problem. O ile jeszcze jestem w stanie przełknąć tak ogromna ilość scen erotycznych (często niepotrzebnych, absurdalnych, wulgarnych i wręcz obrzydliwych), to nie mogę dać przyzwolenia na sposób w jaki potraktowano w tej historii kobiety. Są one sprowadzone tylko i wyłącznie do roli zabawki erotycznej w rękach mężczyzny, nie maja własnego zdania, nie widzą też świata poza tym u boku męża czy kochanka. Wszystkim, co je determinuje jest pożądanie. Tło historyczne, na które tak bardzo liczyłam w tej książce, chociaż widoczne jest raczej w jej drugiej połowie, stanowi jej najsilniejszy element. Wtedy do głosu dochodzą w końcu jakieś emocje u bohaterów, zaczynają czuć coś więcej poza miłosnym uniesieniem i pożądaniem. 

 

WYDAWNICTWO: Akurat / Muza

DATA WYDANIA: 16 lutego 2022r.

LICZBA STRON: 320

 

pozdrawiam 

Kasia J. 

2 komentarze:

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)