Współpraca recenzencka

środa, 19 stycznia 2022

NIE JEST ZA PÓŹNO, Agnieszka Olejnik


 Pamiętacie swoją pierwszą miłość? To uczucie unoszenia się w powietrzu, by po chwili z łoskotem runąć w dół? Te ciągłe niedopowiedzenia, rozważania, motyle w brzuchu, niepewność połączona z wielką, wszechogarniającą radością? Agnieszka Olejnik wspaniale potrafi oddać ten stan, kreśli pomiędzy bohaterami relacje, które są na wskroś realne. Nie jest za późno, wręcz poraża swoją autentycznością, od pierwszych stron przykuwa uwagę czytelnika i nie wypuszcza aż do samego końca. 

Głównych bohaterów powieści poznajemy jako nastolatków, tuż przed maturą. Anika jest ambitną, momentami niepewną siebie dziewczyną, dla której ogromnym autorytetem są jej przyjaciółki. Tak jak one stara się być wyluzowaną imprezowiczką, której nie obchodzą jakieś wielkie, wzniosłe uczucia. Gdy spotyka Brunona, jej początkowe zaciekawienie chłopakiem przeradza się w zauroczenie. On jest całkiem inny niż ona, żyje w innych realiach, ma inne obowiązki i problemy. Czy nastoletnie zauroczenie ma szansę przemienić się w trwałą miłość? I czy to naprawdę jest miłość, czy tylko zakochanie w wyobrażeniu o tej drugiej osobie? 


Nie jest za późno, to mogłaby być książka jakich wiele. On i ona, pochodzą z dwóch różnych światów, zakochują się w sobie i po kilku perypetiach żyją razem długo i szczęśliwie. Ale nie u Agnieszki Olejnik... Jej powieści, tak jak i ta najnowsza, nasączone są prawdziwymi emocjami, takimi chropowatymi, trochę uwierającymi i nie do końca idealnymi. Pierwsza miłość nie jest tylko szalonym tańcem motyli w brzuchu, ale naszpikowana jest też bólem, rozczarowaniem i niezrozumieniem. I to niezrozumienie jest też kluczem do całej powieści. Autorka przedstawia fabułę z dwóch perspektyw - Aniki i Bruna, dzięki czemu te same wydarzenia mamy szansę obserwować innymi oczami. Widać wtedy jak dwie, pozornie bliskie sobie osoby postrzegają te same sprawy, jak różnie reagują na te same słowa i jak inne wyciągają z nich wnioski. Tworzą sobie obraz ukochanej osoby, który nie zawsze styka się z rzeczywistością i to taką, która wcale nie obchodzi się zbyt delikatnie z zakochanymi. 

Agnieszka Olejnik potrafi przedstawić proste sprawy i nieskomplikowaną fabułę w taki sposób, że nie da się wręcz od tej książki oderwać. Autentyczność emocji i przeżyć bohaterów głęboko zapadła mi w serce i wzbudziła mnóstwo wspomnień. Nie jest za późno, to powieść, która działa jak powiew świeżego, wiosennego powietrza po tygodniach mrozu i śnieżnych zadymek. Niesie ze sobą nadzieję i zapowiedź pięknych dni. 

MOJA OCENA: 8/10

 

WYDAWNICTWO: Znak / Chilli Books

DATA WYDANIA: 26 stycznia 2022r.

LICZBA STRON: 383

 

pozdrawiam

Kasia J. 

1 komentarz:

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)