Współpraca recenzencka

poniedziałek, 17 maja 2021

KRES CZASÓW, Marzena Rogalska

 

Ciężko napisać kontynuację, która korespondowałaby z  zaczętymi w pierwszej części wątkami, a jednocześnie tworzyła coś nowego i miała swój własny, niepowtarzalny klimat. Marzenie Rogalskiej jak najbardziej się to udało i Kres czasów, w moim odczuciu, jest nawet lepszy niż Czas tajemnic. Mamy okazję obserwować nie tylko zmieniający się świat, ale też dojrzewających bohaterów, którzy w porównaniu z pierwszym tomem przeszli wyraźną przemianę. 

Główną bohaterką najnowszej sagi Marzeny Rogalskiej jest siedemnastoletnia Karla Linde - córka krakowskiego lekarza. W pierwszym tomie była jeszcze podlotkiem, tutaj - jest już wkraczającą w dorosłość młodą kobietą, a jej przemiana dokonuje się niemal na naszych oczach. Pomaga jej w tym opiekuńczy, ale wymagający ojciec oraz była guwernantka, która okazuje się być angielską lady. Razem z Karlą mamy okazję zwiedzić kilka angielskich posiadłości, zagubić się w krętych uliczkach Oxfordu, ale też niemal poczuć wiatr we włosach galopując po klonowickich łąkach. 


Miłość Karli i Janka rozkwita i wszyscy mają nadzieję na szczęśliwe zakończenie ich historii. Jednak los nie oszczędzi im trudnych chwil, tym bardziej, że wieszczony przez Emila Lindego kres czasów właśnie się zbliża. Wojna nadciąga wielkimi krokami i po jej przejściu świat, jaki znała Karla i jej bliscy ulegnie destrukcji. Nic już nie będzie takie samo...

Marzena Rogalska naprawdę pozytywnie mnie zaskoczyła. Kres czasów okazał się niezwykle wciągającą lekturą, pełną napięcia, rozwijających się bohaterów i niezapomnianego klimatu Europy w obliczu zbliżającej się II wojny światowej. Mogłabym trochę ponarzekać, że końcówka była nieco pospieszona, ale po części rozumiem ten zabieg autorski i w rezultacie jestem usatysfakcjonowana. Jeżeli lubicie sagi rodzinne rozgrywające się na tle ważnych wydarzeń historycznych, to koniecznie musicie sięgnąć po tę serię. 

Premiera Kresu czasów już 19 maja. :)

 

MOJA OCENA: 8/10

WYDAWNICTWO: Znak

DATA WYDANIA: 19 maja 2021r.

TOM: 2

LICZBA STRON: 416

 

pozdrawiam

Kasia J. 

 

3 komentarze:

  1. Nie czytałam jeszcze żadnej książki tej Pani, więc może tym razem może się uda.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie czytałam jeszcze żadnej powieści tej autorki. Ale tak mi się wydaje, że to nie do końca moje klimaty, więc raczej nie sięgnę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie czytałam jeszcze żadnej książki Marzeny Rogalskiej, ale lubię sagi, więc pewnie to tylko kwestia czasu. :)

    OdpowiedzUsuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)