Współpraca recenzencka

sobota, 25 kwietnia 2020

DLACZEGO NIKT NIE WIDZI, ŻE UMIERAM. HISTORIE OFIAR PRZEMOCY PSYCHICZNEJ, Renata KimPrzemoc psychiczna jest jak robak powoli trawiący serce i duszę. Na początku trudno go zauważyć, można przeoczyć pierwsze symptomy, zbagatelizować, wytłumaczyć jakoś. Później jednak wszystko narasta. To napięcie, huśtawka nastrojów, poczucie zagrożenia zaczyna przytłaczać i wręcz nie da się normalnie żyć i funkcjonować. A zwykle zaczyna się tak pięknie – wielka miłość, wybuch namiętności i poczucie ogromnej, niespotykanej bliskości…

Renata Kim przedstawia w swojej książce historie kilku osób uwikłanych w toksyczne związki, ofiar przemocy psychicznej. Rozmyślnie skupia się tylko na nich, nie dopuszczając do głosu oprawców. To jest bowiem ich czas i miejsce, by przemówić, by uświadomić sobie i innym, że to nie ich wina, że są ofiarami. Renata Kim rozmawia też ze specjalistami, terapeutami, psychologami. Nikogo nie ocenia, wysłuchuje swoich rozmówców wiedząc, jak bolesne są to tematy. Próbuje pokazać, że ofiara przemocy psychicznej nie jest sama sobie winna, że taka sytuacja może spotkać każdego z nas, zależnie od etapu w życiu na jakim się znajdziemy, od warunków, które się na to złożą. 


Książka Renaty Kim zdecydowanie otwiera oczy. Nawet trudno ją ocenić na takich literackich zasadach, bo najważniejszy jest w niej sam przekaz. To reportaż, który czyta się jednym tchem, ale analizuje jeszcze długo po odłożeniu książki. Moim zdaniem powinien ją przeczytać każdy. Bo nawet jeżeli będziemy mieć w życiu szczęście i przemoc psychiczna nie dotknie nas osobiście, będziemy potrafili pomóc komuś z naszego środowiska, jeśli kogoś to spotka. Będziemy wyczuleni na symptomy i będziemy wiedzieli, jak okazać pomoc i wsparcie. Ta książka zdecydowanie zwiększa poziom empatii. 

MOJA OCENA: 9 /10

WYDAWNICTWO: W.A.B
DATA  WYDANIA:  e-book 22 kwietnia 2020r.
LICZBA STRON: 288

Pozdrawiam
Kasia J.

4 komentarze:

 1. Przemoc psychiczna często boli bardziej niż ta fizyczna ze względu na to, że je bardzo dlugo nikt może nie dostrzec. My cierpimy w milczeniu, a nasz oprawca zostaje bezkarny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego, tak ważne są takie książki, które uświadamiają innym ten problem.

   Usuń
 2. Jestem ogromnie ciekawa tej książki, choć jej lektura na pewno nie będzie dla mnie łatwa. Takie książki są potrzebne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest łatwa, bo nie raz musiałam na chwilę odłożyć książkę, by ochłonąć. Ale cieszę się, że takie książki są i powstają.

   Usuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)