Współpraca recenzencka

piątek, 16 sierpnia 2019

SEKSUOLOŻKI. SEKRETY GABINETÓW, Marta SzarejkoTemat seksualności, tej cielesnej strony związku jest w Polsce nadal tematem tabu. Chodzenie do seksuologa, czy terapeuty postrzegane jest w kategoriach dziwności i zboczenia. Choć seks i ta tematyka są nam niezwykle bliskie wstydzimy się o tym rozmawiać, mimo że łakniemy wiedzy poszukujemy jej u niewłaściwych źródeł. Marta Szarejko swoją książką nieco odczarowuje gabinet seksuologa i stawia też swoistą diagnozę polskiego społeczeństwa, naszego postrzegania relacji międzyludzkich i własnej seksualności. 

Książka Marty Szarejko to zbiór krótkich wywiadów z kobietami – seksuolożkami. Każdy z nich skupia się na innym temacie, takim jak na przykład ból, przyjemność, wstyd, uległość. Dotyczą one problemów związanych ze zmianą płci, schorzeń uniemożliwiających odbywanie stosunków seksualnych, seksu osób niepełnosprawnych, czy kobiet w ciąży. Każda z pań zajmuje się nieco odmienną dziedziną seksuologii, przez co książka staje się bardzo wszechstronna i interesująca. Wielką zasługą autorki jest niewątpliwie umiejętność słuchania swoich rozmówczyń, ale też zadawania nietuzinkowych pytań. Nie mamy wrażenia, że jest to po prostu sztywny i oficjalny wywiad z naukowcem, a raczej rozmowa dwóch świadomych kobiet. 

 
Nie podejrzewałam, że ta książka aż tak mnie zafascynuje. Wywiady Marty Szarejko poruszają tematykę kobiecości i relacji w związkach w bardzo ciekawy i panoramiczny sposób. Seks okazje się jedynie papierkiem lakmusowym, który uwidacznia wiele ukrytych sfer i problemów. Nie zawsze zgadzałam się z poglądami bohaterek, nie zawsze też z łatwością przychodziło mi akceptowanie takich czy innych zachowań. Książka ta jednak wiele mnie nauczyła i otworzyła na nowe tematy. Sprawiła, że do wielu spraw mogę podejść z dystansem i nadal być sobą. Kobiecość w Seksuolożkach często jest źródłem cierpienia, ale wniosek jak płynie ze wszystkich przeprowadzonych tam rozmów udowadnia, że to często my same nie potrafimy docenić siły, która w nas drzemie. Nie dopuszczamy jej do głosu z powodu strachu, wstydu, czy kulturowych konwenansów. 

MOJA OCENA:  7/10

WYDAWNICTWO:  Znak Horyzont
DATA  WYDANIA:  12 sierpnia 2019r.
LICZBA STRON: 352Pozdrawiam
Kasia J.4 komentarze:

 1. Ważna tematyka książki, więc chętnie po nią sięgnę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak wiesz, książkę już mam. Dobrze, że takowa pojawiła się na rynku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja tę książkę przyuważyłam na Instagramie. Kojarzy mi się z dość popularnymi od pewnego czasu pozycjami z zakresu medycyny, ukazującymi wszelkie tajemnice/sekrety lekarzy/pielęgniarek/etc. Np. jedna z moich ostatnich recenzji dotyczyła właśnie książki "Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów".
  Opiniowana przez Ciebie pozycja również mnie interesuje.
  Pozdrawiam :).

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie recenzje uwielbiam! Na pewno przeczytam. Wreszcie brak jakiegokolwiek spojlerowania :)

  OdpowiedzUsuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)