Współpraca recenzencka

sobota, 8 grudnia 2018

POLSKIE TRIUMFY. 50 CHWALEBNYCH BITEW POLAKÓW, O KTÓRYCH KAŻDY POWINIEN PAMIĘTAĆGdy myślicie o bitwie wygranej przez Polaków, to jako pierwsza na myśl przychodzi wam… Bitwa pod Grunwaldem, prawda? A później długo, długo nic? ;) Ja miałam dokładnie tak samo i pewnie wielu innych Polaków również. W szkole jesteśmy uczeni przede wszystkim o kęskach – upadłych powstaniach, przegranych bitwach i narodowych tragediach. Panuje tendencja, by Polskę ukazywać jako tego mickiewiczowskiego „Chrystusa narodów”. Pewnie ma to swoje uzasadnienie, tym bardziej zważywszy na naszą rzewną, słowiańską duszę, ale nie możemy zapominać, że jesteśmy też narodem zwycięzców. Książka przygotowana pod redakcją portalu ciekawostkihistoryczne.pl uświadamia, jak mało wiemy o własnej historii i jak bardzo nie potrafimy docenić naszych narodowych sukcesów. 

Polskie triumfy, to książka składająca się z pięćdziesięciu rozdziałów. Każdy ukazuje inną zwycięską bitwę, począwszy od średniowiecza, aż po czasy współczesne. Autorami są czołowi historycy i publicyści, tacy jak np. mój ulubiony Kamil Janicki, Marek Sarjusz-Wolski, czy Anna Winkler. Całość jest bogato ilustrowana, każdy rozdział posiada własną bibliografię, a książka wręcz oczarowuje od pierwszego spotkania. 

 
Polskie triumfy, to zdecydowanie nie jest lektura na jeden raz. Ja z pewnością będę się nią delektować jeszcze przez długi czas, za każdym razem poznając kolejną wygraną przez naszych rodaków bitwę. Ta książka, to przykład na to, jak budować polską samoświadomość, dumę z tego, że jesteśmy Polakami. Dziś patriotyzm nie ma wojennej twarzy, przejawia się raczej w tym duchowym wymiarze i bardzo ważne jest, by następne pokolenia czerpiąc od swych przodków pamiętały nie tylko o tragediach i ofiarach, ale również o zwycięzcach, bohaterach i triumfach. Przystępny język, duża ilość ilustracji, przepiękna forma wydania sprawiają, że ta książka zaciekawi nie tylko pasjonatów historii, ale każdego czytelnika i będzie wspaniałym prezentem świątecznym.

MOJA OCENA:  9/10

WYDAWNICTWO: Znak/ Ciekawostki historyczne
DATA  WYDANIA: 2018r.
LICZBA STRON: 560Pozdrawiam
Kasia J.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)