Współpraca recenzencka

wtorek, 20 czerwca 2017

5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO PRZECZYTAĆ SKAZĘ CECELII AHERN…by poznać świat rządzący się całkiem innymi prawami.
W świecie stworzonym przez Cecelię Ahern można zostać ukaranym za coś, co inny uznają za niemoralne. Gdy Trybunał orzeknie winę takiego delikwenta, zostanie mu wypalone znamię w kształcie litery S, oznaczające skazę na jego charakterze. To jednak nie koniec przykrości jakie go spotkają, i choć nie trafia on do więzienia, nie złamał prawa, jego życie staje się udręką. Coś takiego przytrafia się Celestine – dotąd ułożonej, wzorowej nastolatce, która dopuszcza się czynu, który każdy z nas uznałby za godny szacunku. W jej świecie, jest to jednak coś, co odstaje od moralnej normy. Napiętnowana, pozbawiona tego, co najbardziej kocha, Celestine zostaje wplątana w polityczną walkę o władzę i choć o to nie zabiega, staje się ikoną budzącej się rewolucji.


…by odkryć twórczość Ceceli Ahern w zupełnie nowej odsłonie.
Cecelia Ahern przyzwyczaiła nas do książek, które za pomocą dość prostych historii ukazują ważne prawdy życiowe. Są to zazwyczaj lekko nostalgiczne, klimatyczne powieści obyczajowe, które zawierają w sobie coś znanego i bezpiecznego. Skaza to na pierwszy rzut oka coś całkiem innego. To po pierwsze powieść stworzona z myślą o młodzieży (choć ja już do tej grupy wiekowej nie należę, to czytało mi się świetnie), którą zaliczyłabym do nurtu Young Adult zmieszanego z dystopią. I wydawać by się mogło, że autorka specjalizująca się w obyczajowych historiach polegnie na takim gatunku… I tu przychodzi zaskoczenie. :) Cecelia Ahern poradziła sobie bowiem świetnie i co więcej, mimo że początkowo, nie rozpoznawałam w książce jej stylu, to po jej przeczytaniu, czuję ten klimat bardzo silnie. Ta mądrość przedstawiana za pomocą prostego, ale zapadającego w pamięć przekazu, która stała się dla mnie wyznacznikiem stylu Ahern, jest tu obecna i otula całą fabułę, dojrzałością, która sprawia, że książka trafia też do starszych czytelników. 


…by przeżyć chwile zadumy i refleksji.
Książka Cecelii Ahern niewątpliwie zmusza do myślenia. Nie jest bezrefleksyjną młodzieżówką, stworzoną jedynie z myślą o rozrywce. Zasady, którym rządzi się wykreowany przez nią świat budziły we mnie totalny sprzeciw i sprawiały, że zaczęłam się zastanawiać, jak ja funkcjonowałabym w takim świecie. Coś czuję, że rozjuszyłaby się moja buntownicza natura i dość szybko dorobiłabym się piętna w kształcie litery S. ;)


…by uświadomić sobie, że nie musimy być idealni.
Cecelia Ahern w swoich powieściach zawsze ukazuje uniwersalne prawdy, o których tak na co dzień zdarza nam się zapominać. W Skazie uświadamia swoim czytelnikom, że to, że nie jesteśmy idealni, że mamy jakieś wady, wcale nie jest czymś złym. Wręcz przeciwnie, to nadaje nam charakteru, indywidualnego rysu, który jest przecież czymś tak istotnym. Złe jest jednak oskarżanie innych, wytykanie im błędów, podczas gdy sami, nie jesteśmy od nich wolni.


…by rozpalić swój apetyt na więcej.
Otwarte zakończenie Skazy sprawia, że o tej książce nie da się zapomnieć. Już nie mogę się doczekać kiedy poznam dalsze losy Celestine i przekonam się, czy potrafi się zbuntować przeciwko bezdusznemu systemowi. Druga część powieści będzie miała swoja premierę już 19 lipca, ale to nie wszystko. :) Wytwórnia Warner Bros wykupiła prawa do adaptacji Skazy i prace nad filmem już trwają. Ogromnie jestem ciekawa filmowej wersji tej historii. :) A że warto najpierw przeczytać książkę, zanim obejrzy się film, to tym bardziej gorąco polecam Skazę. :)


MOJA OCENA:  8/10

WYDAWNICTWO: Akurat
TYTUŁ ORYGINAŁU: Flawed
ROK WYDANIA: 2016
LICZBA STRON: 443

pozdrawiam
Kasia J.


6 komentarzy:

 1. Ciekawe powody...czytałam powieść i podobała mi się. Faktycznie autorka pokazała swoje pióro z innej strony :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fascynujące, jak Cecelia Ahern potrafi zaskakiwać i tworzyć w całkowicie różnych stylach. :)

   Usuń
 2. Mam problem z twórczością tej autorki. Niektóre jej książki totalnie mnie rozczarowały, a niektóre pozytywie zaskoczyły.Dlatego te bardzo ostrożnie podchodzę do powyższego tytułu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiadomo, że nic na siłę. ;) ale naprawdę, ta książka może cię pozytywnie zaskoczyć. :)

   Usuń
 3. Ja jeszcze nie znalazłam czasu na ani jedną jej książkę :( mam tak długa listę do przeczytania, że nie wiem co najpierw , a doba nie chce się wydłużyć :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PS wygrana książka wczoraj dotarła, bardzo dziękuję :*

   Usuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)