Współpraca recenzencka

sobota, 28 lutego 2015

PODSTĘPNA ŻMIJA, CZYLI ENDOMETRIOZA, Marzena GrzybowskaChoroba jest często sprawdzianem charakteru człowieka. Walka z nią, a nawet sama decyzja o podjęciu tej walki wymaga ogromnej siły i determinacji. Człowiek nie może wtedy pozostać sam, potrzebuje ludzi, którzy go w tym wszystkim wesprą. Marzena Grzybowska w swojej książce daje właśnie takie świadectwo  - walki z chorobą i nieuleganiu jej podstępnym atakom. 

Róża, bohaterka książki, z powodu silnych bólów brzucha zgłasza się do lekarza. Diagnoza i związane z nią konsekwencje przerażają ją. Po operacji wycięcia guzów okazuje się, że to nie jest koniec jej cierpień. Tak naprawdę to dopiero początek – początek walki, z nieznaną jej do tej pory chorobą – endometriozą. 

Gdy zaczynałam czytać to opowiadanie, miałam świadomość czym jest endometrioza. Nie zdawałam sobie jednak sprawy, jak niebezpieczna i podstępna jest to choroba. Może zaatakować każdą z nas, dając różne objawy, a jej leczenie jest niezwykle trudne. Życie Róży pod wpływem tej choroby uległo znaczącej zmianie. Kolejne jej nawroty powodujące silne bóle uniemożliwiały jej normalne funkcjonowanie, a leczenie pochłaniało mnóstwo pieniędzy. 

Mimo całego tego nieszczęścia Róża postanawia nie dać się tej, jak mówi, podstępnej żmij, i podejmuje z nią walkę. Kolejne rzuty choroby są bardzo ciężkie, ale kobieta daje sobie radę, bo cały czas czuje wsparcie bliskich. Pomimo strachu postanawia żyć normalnie. To dzięki chorobie zaczyna dostrzegać urodę życia i doceniać małe przyjemności. Endometrioza dalej jest częścią jej rzeczywistości, jednak Róża odniosła nad nią swoje osobiste zwycięstwo. Nie poddała się jej całkowicie, nadal odczuwa radość życia i z optymizmem patrzy w przyszłość.:)  

Książka Marzeny Grzybowskiej pokazuje kobietom, że warto walczyć, że nie można się poddawać. Daje nadzieję, podnosi na duchu i udowadnia, że choroba nie musi być końcem świata. Jest pełna optymizmu i mimo tego, że porusza trudny temat, jest niezwykle przyjemna w odbiorze.

MOJA OCENA : 7/10

·         WYDAWNICTWO : Psychoskok
·         ROK WYDANIA : 2014
·         LICZBA STRON : 99
·    KOMU POLECAM : Książkę powinna przeczytać każda kobieta, by mieć świadomość,  czym jest endometrioza. To książka z zakresu literatury obyczajowej, spodoba się więc tym, którzy preferują ten gatunek.:)

Za możliwość zapoznania się z tą książką serdecznie dziękuję autorce.


Książkę dodaję do wyzwania: 
GRA W KOLORY (czarny)

Kasia J.

28 komentarzy:

 1. Czuję się zaciekawiona, bo jak piszesz, opowiadanie powinna przeczytać każda kobieta. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się , że cię zaciekawiłam tą książką, bo jest naprawdę wartościowa:)

   Usuń
 2. Bardzo króciutka ta książka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całe szczęście wielkość nie przekłada się na jakość;) Warto poznać tę książkę:)

   Usuń
 3. Książka faktycznie krótka, ale zapowiada się bardzo intrygująco. Chętnie zapoznam się z tą pozycją, jak tylko będę miała okazje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Krótka książka, ale obszerna w treść

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie mam pojęcia, co to za choroba- chcę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja, przyznam, o tej chorobie nigdy nie słyszałam. Taka tematyka zawsze mnie interesowała,ale odstrasza mnie słowo "opowiadanie" ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może wolisz "krótka forma literacka";) Jak zwał, tak zwał, a książkę warto poznać:)

   Usuń
 7. Mamie polecę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ładnie o tym napisałaś:) Ja od siebie dodam tyle: JAK JA NIENAWIDZĘ CHORÓB:(((( Nie mogę pojąc dlaczego jest ich tyle i ludzie muszą z nimi walczyć:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję:) Ja też nie umiem się pogodzić z cierpieniem tak wielu ludzi:(.

   Usuń
 9. Bardzo lubię odkrywać książki, które są wartościowe i mogą mi się podobać. Pierwszy raz stykam się z tym tytułem i na pewno go zapamiętam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też uwielbiam odkrywać takie perełki:) Polecam serdecznie:)

   Usuń
 10. Dobrze, że takie książki powstają. Chętnie przeczytam jeśli będę miała okazję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, ta książka jest ważna społecznie:) Polecam:)

   Usuń
 11. Muszę przyznać, że nie słyszałam o tej chorobie. Fatalna okładka, dobrze więc, że książka faktycznie wartościowa:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładka faktycznie nie jest zbyt udana, ale treść ją rekompensuje:) Polecam:)

   Usuń
 12. Mało słyszałam o endometriozie. Cóż, wypadałoby to zmienić i np. taką książkę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 13. Hmm tutaj w sumie nie wiem co napisać... książka dla każdej kobiety, jednak chyba sobie daruję. Wiedzę o chorobach czerpię u źródła ☺

  OdpowiedzUsuń
 14. To z pewnością potrzebna i wartościowa książka, jednak teraz nie mam nastroju na takie pozycje, nie potrafiłabym skupić uwagi na temacie myśląc o innych sprawach, które mimo wszystko są mi bliższe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, nic na siłę;) Ja też ostatnio potrzebuję lżejszych książek:)

   Usuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)