Współpraca recenzencka

sobota, 3 stycznia 2015

MIŁOŚĆ JEST LEKARSTWEM. O ŻYCIU, POMAGANIU I STRACIE, Elton JohnTa książka była dla mnie totalnym zaskoczeniem. Kojarzyłam postać Eltona Johna, no bo przecież, wszyscy mniej więcej wiedzą, kim on jest. Okazało się jednak, że tak naprawdę wcale go nie znam… Ogromnie zaskoczył mnie swoim altruistycznym i miłosiernym obliczem:).

Jego książka, mimo, że często traktowana jak biografia, według mnie nią nie jest. Elton John opowiada w niej swoje losy lecz, nie to jest jego celem. Skupia się przede wszystkim na sytuacji chorych na AIDS w Ameryce, ale też na całym świecie. Jego życie, jest tylko jednym z elementów tej książki. O swoich zasługach w kwestii rozwoju świadomości o AIDS i pomocy chorym, mówi bardzo skromnie, niemal ze wstydem. Bardzo silnie podkreśla za to pomoc innych, celebrytów, ale też zwykłych, nieznanych szerzej ludzi. 

Z wielką odwagą pisze o swoim homoseksualizmie, o tym jak w młodości był uzależniony od narkotyków, seksu i jedzenia. W pewnym momencie uświadomił sobie, że jest wrakiem i wokół niego znaleźli się ludzie, którzy pomogli mu wyczołgać się z tego dna rozpaczy. Dziś jest szanowanym człowiekiem, utytułowanym artystą, filantropem, sir Eltonem Johnem…

Książka, choć pełna emocji, nie jest łatwą lekturą. Za dużo w niej obcobrzmiących nazw organizacji, dat i nazwisk. Mimo, iż rozumiem, że w takiej publikacji są one niezbędne, nie zmienia to jednak faktu, że przez to książka była momentami nudna i ciężka do przebrnięcia. Takie lektury są ważne i trzeba je czytać, nie tylko po to, by odkrywać nowe oblicza znanych ludzi, ale przede wszystkim, by w sobie odnajdywać nowe pokłady tolerancji…

MOJA OCENA :   6/10     (czyli dobra)

·      TYTUŁ ORYGINALNY : Love is the Cure. On Life, Loss and the End of AIDS
·         WYDAWNICTWO : Sine Qua Non
·         ROK WYDANIA : 2014
·         LICZBA STRON : 249
·    KOMU POLECAM : To z pewnością książka dla tych, którzy lubią historie oparte na faktach i chcą poszerzać swoje horyzonty. :) 

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję wydawnictwu Sine Qua Non .

Kasia J.

30 komentarzy:

 1. Ja też bardzo mało o tym panu wiem, więc gdyby książka wpadła mi w ręce, to chętnie nadrobiłabym braki. :) Wszystkiego dobrego w nowym roku. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szczerze wątpię, bym przeczytała :/
  Mało wiem o tym panu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, że to nie jest twój ulubiony gatunek literatury;)

   Usuń
 3. Znam Eltona Johna, ale akurat to nie jest tematyka, którą czytam i wiem, że nie przebrnę przez tą książkę już na wstępie, gdyż od samego początku byłaby nudna, za nudna, jak dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sięgnę! Lubię lektury, które zostają w pamięci, a takie autobiografie zostają na pewno.

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam o Eltonie Johnie, ale jakoś nie chce mi się o nim czytać.
  Pozdrawiam, Always.
  :)

  recenzje-always.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Elton John mnie nie interesuje, więc tej pozycji nie przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To naprawdę wartościowa lektura i czasem warto się przełamać, ale rozumiem, że cię nie ciągnie do tej książki;)

   Usuń
 7. Czytałam już kilka recenzji tej książki i cały czas się zastanawiam, czy chcę poczytać o tej postaci. Do tej pory nie wiem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, ze warto poznać tę książkę, choć to specyficzny rodzaj literatury:)

   Usuń
 8. Początkowo nie miałam zamiaru poznawać tej książki, ale zaciekawiło mnie to, że Elton pisze o swoim homoseksualizmie, o tym jak w młodości był uzależniony od narkotyków, seksu i jedzenia. Akurat ten aspekt jego życia szalenie mnie intryguje i chętnie poznam go bliżej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może zbyt wiele o tym nie pisze (bo w ogóle o sobie stara się pisać jak najmniej) ale na pewno szczerze i bez owijania w bawełnę;)

   Usuń
 9. Nie znam jakoś bardziej Eltona Johna i jakoś nie jestem szczególnie zainteresowana, by o nim poczytać, tym bardziej jeśli książka wydaje się trochę nudna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie będę więc cię mocno namawiać;) książka jest jednak warta uwagi:)

   Usuń
 10. Książka zdecydowanie nie dla mnie. Po pierwsze nie mój typ literatury, a po drugie i najważniejsze Elton John nie ciekawi mnie na tyle, żebym musiała o nim czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie przepadam za biografiami, chyba, że postaci, których podziwiam, a Elton John do nich nie należy ;) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To taka nietypowa biografia i po jej przeczytaniu z pewnością inaczej patrzę na postać Eltona Johna, wcześniej też jakoś nieszczególnie mnie interesował;)

   Usuń
 12. Ja ostatnio mam zdecydowanie za mało czasu na czytanie powieści, a co dopieor jeśli chodzi o biografie... dlatego nie, po ten utwór raczej nie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja też niewiele o nim wiem, ale chyba też niespecjalnie jestem ciekawa jego życiorysu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, ale ta książka naprawdę może zaskoczyć, jeśli chodzi o postrzeganie Eltona Johna:)

   Usuń
 14. Mimo wad, które znalazłaś bardzo chętnie przeczytam. Nie sięgam po biografie, nawet fabularyzowane ale czasem robię wyjątki.
  PS. Książka doszła, jestem zachwycona niespodzianką! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie, czasem warto zrobić wyjątek, bo można trafić na coś wartościowego:)
   PS.: Cieszę się, że trafiłam z niespodzianką;))

   Usuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)