Współpraca recenzencka

poniedziałek, 19 października 2020

PANDEMIA. RAPORT Z FRONTU, Paweł Kapusta

 

Pisanie o pandemii, gdy wszyscy jesteśmy już nią zmęczeni i z przerażeniem obserwujemy wzrosty zakażeń, nie jest najprostszym zajęciem. Paweł Kapusta wydając swoją książkę we wrześniu wierzył pewnie, że będzie ona istotnym wkładem w historię tej epidemii, okazuje się jednak, że jej treść staje się jedynie odzwierciedleniem pierwszego etapu całego zjawiska. Jak potoczy się pandemia i kiedy nastąpi jej koniec, tego jeszcze nie wiemy, ale książka Pawła Kapusty świetnie odzwierciedla nastroje towarzyszące jej początkom. Jest ewidentnym raportem walki i to na wielu frontach.

Paweł Kapusta w swojej książce umieścił wypowiedzi wielu osób pośrednio lub bezpośrednio zaangażowanych w walkę z pandemią koronawirusa. Znajdziemy wśród nich pracowników medycznych, ratowników, pielęgniarki, czy opiekunów w hospicjum, ale też ekspedientki, nauczycielki, czy pracowników zakładu pogrzebowego. Każda z tych osób ze swoje perspektywy ukazuje rzeczywistość w trakcie trwania epidemii – rzeczywistość, która jest bolesna, przytłaczająca i pełna rozgoryczenia. Autor przeprowadził też kilka wywiadów z osobami odpowiedzialnymi za walkę z wirusem, między innymi byłym już ministrem zdrowia, czy profesorem, lekarzem chorób zakaźnych. 

 


Ogromnie ujęło mnie w książce Pawła Kapusty, że poza swoim własnym świadectwem walki z COVID-19 i wywiadami, autor praktycznie jest nieobecny w tekście. Pozwala mówić swoim bohaterom, nawet wtedy gdy jest to w jakiś sposób niewygodne społecznie czy politycznie. Nie stara się na siłę gloryfikować tak zwanych „bohaterów na pierwszej linii frontu”. Pokazuje ich jako zwyczajnych ludzi, którzy mają swoje własne przemyślenia, problemy i plany, jako osoby, które również mają prawo do popełniania błędów i strachu. Moim zdaniem Pandemia, to książka którą powinien przeczytać każdy, obojętnie czy wierzy, czy nie wierzy w koronawirusa. Warto bowiem spojrzeć na wszystko nieco z boku, nabrać trochę zdrowego rozsądku ,ale przede wszystkim szacunku do innych.

MOJA OCENA: 9 /10


WYDAWNICTWO: Insignis

DATA  WYDANIA:  2 września 2020r.

LICZBA STRON: 264

 

Więcej świetnych nowości znajdziecie w księgarni taniaksiazka.pl.

 

Pozdrawiam

Kasia

1 komentarz:

  1. Nie bagatelizuje istnienia pandemią, ale jestem już zmęczona tym tematem i raczej po tę książkę nie sięgnę.

    OdpowiedzUsuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)