Współpraca recenzencka

poniedziałek, 14 sierpnia 2017

DOSKONAŁA, Cecelia Ahern


Są pisarze, którzy specjalizują się w konkretnych gatunkach literackich. Piszą kryminały lub powieści obyczajowe dla kobiet, ale… nie Cecelia Ahern. ;) Po przeczytaniu Doskonałej, jestem prawie pewna, że ta autorka potrafi napisać wszystko i zawsze będzie to świetnej jakości. 

Skaza, czyli pierwszy tom tej serii, był dla mnie ogromnym pozytywnym zaskoczeniem. Do tej pory Cecelia Ahern kojarzyła mi się z powieściami obyczajowymi, takimi mądrymi, pełnymi ciepła i uczuć. Aż tu nagle dostaję postapokaliptyczną opowieść teoretycznie dla młodzieży. ;) Piszę ‘teoretycznie’, bo moim zdaniem, jest tak świetnie skonstruowana, zmuszająca do refleksji, że zaciekawi nie tylko młodego czytelnika. 

Doskonała jest kontynuacją losów Celestine, która żyje w świecie, w którym za błędy moralne oznacza się obywateli tzw. skazami wypalanymi na ciele. Napiętnowana dziewczyna próbuje walczyć z chorym systemem, sędzią, który za wszelką cenę dąży do doskonałości. Oczywiście, jak to w tego typu książkach bywa, mamy tu trójkąt miłosny, ale jest on jednak taki nienachlany. Wątek miłosny jest naprawdę delikatny, autorka nie skupiła się na romantycznych aspektach, a bardziej na związkach międzyludzkich, wymagających relacjach. Wyniosła te elementy powieści na inny poziom. Ale w sumie nie ma się co dziwić, to przecież Cecelia Ahern, a ona jest specjalistką od zaglądania w ludzkie dusze. :)

Dawno już żadna książka nie wzbudziła we mnie tylu emocji, co Doskonała. Ta część jest zdecydowanie bardziej dynamiczna niż Skaza, więcej się tu dzieje, a wydarzenia są bardziej dramatyczne. Nie przeszkadza to jednak refleksyjności, bo ta książka ogromnie mąci w głowie. Świat stworzony przez Cecelię Ahern, mimo że wymyślony, przeraża swoją realnością. Każdy z nas podświadomie dąży do perfekcji, chcemy być idealni, mieć idealne domy, idealne rodziny i otaczać się idealnymi ludźmi. Każda inność jest wyśmiewana, wytykana palcami i izolowana. To prowadzi do absurdalnych sytuacji, oskarżeń, bólu i cierpienia ludzi, co w swoim nieco przerysowanym, ale nadal realnym świecie ukazała Cecelia Ahern. Jestem pod wrażeniem, jak mądra jest to kobieta i jestem ciekawa, czym jeszcze mnie zaskoczy. 

A jeśli nie czytaliście Skazy, czyli pierwszej części tej serii, zapraszam was serdecznie do zerknięcia na mój tekst o pięciu powodach, dla których warto przeczytać tę książkę, który znajdziecie TUTAJ
MOJA OCENA: 910

WYDAWNICTWO: Akurat
TOM: 2
TYTUŁ ORYGINALNY: Perfect
LICZBA STRON: 479

Pozdrawiam
Kasia J.

2 komentarze:

  1. Ja uważam, że autorka jest królową powieści obyczajowej i w "Skazie" było czuć, że dużo tej "obyczajowości" przemyca. Jestem jej wielką fanką i uwielbiam wszystko co napisze, ale zdecydowanie bardziej wolę ją po prostu w obyczajówkach, no może z jakimś lekko magicznym dodatkiem ;-)
    Pozdrawiam!
    W krainie absurdu

    OdpowiedzUsuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)