Współpraca recenzencka

środa, 17 września 2014

POMIĘDZY ŚWIATAMI, JESSICA WARMAN                Mam ostatnio szczęśćcie do dobrych książek (oczywiście zdarzają się wyjątki, ale o nich nie chcę pamiętać;) ). Ta jednak zrobiła na mnie szczególne wrażenie i… sama się dziwię, że aż tak wielkie:)
           
            Do przeczytania książki Jessicy  Warman namówiła mnie siostra i bardzo się cieszę, że tak jej zaufałam w tej kwestii :). W sumie, to nie wiedziałam czego się mam spodziewać. Fabuła na okładce jest opisana dość zagadkowo i pobieżnie, a sama czcionka, którą napisano tytuł przywodzi na myśl jakieś fantastyczne opowieści o elfach, czy innych wróżkach… Fantastyka jest tu jednak dość „delikatna”;) Nie znajdziemy tu żadnych dziwnych stworów, czy magicznych przedmiotów. Pomiędzy światami to opowieść o nastolatce (może nie –zwykłej, bo Liz jest piękna, bogata i popularna), która, poprzez różne zrządzenia losu zostaje uwięziona pomiędzy światem żywych a zmarłych.
             
                Wiem, wiem, to brzmi bardzo naciąganie i infantylnie, ale uwierzcie mi, takie nie jest. W książkach z elementami fantastyki uwielbiam tą ułudę rzeczywistości, to, gdy przez autora zostaję tak omotana, że zaczynam wierzyć iż nawet najbardziej absurdalne historie mogą się wydarzyć naprawdę. Jessica Warman wywiązała się z tego zadania wzorowo:)
            
              Nie zdradzę wam więcej z fabuły książki, bo jej odkrywanie jest czystą przyjemnością. Pomiędzy światami, oprócz, tych wspomnianych już elementów fantastycznych, zawiera silny wątek kryminalny i mocne tło psychologiczne. To chyba ta mieszanka sprawia, że książka robi takie dobre wrażenie. Postacie są świetnie nakreślone, autorka genialnie wnika w umysł nastolatków, pokazuje ich problemy niczego nie banalizując.  Bardzo polubiłam główną bohaterkę – Liz (co, mi się rzadko zdarza). Wydaje się, że to typowa popularna dziewczyna, taka trochę pusta gwiazdka liceum. Nic bardziej mylnego. W miarę postępu akcji odkrywamy jej kolejne twarze i mamy okazję przekonać się, że nie każdy jest taki, za jakiego chce być uważany. Jestem naprawdę pełna uznania dla Jessicy Warman za tak świetnie wykreowane postacie (bo nie tylko Liz jest ciekawa) i zanalizowane pod względem psychologicznym.
            
            Książkę czyta się świetnie, intryga wzbudza zainteresowanie i ma się ochotę wręcz przerzucać strony, by dowiedzieć się, co będzie dalej. Historia przywodzi na myśl Opowieść wigilijną, a dlaczego? O tym musicie przekonać się sami;)

·         TYTUŁ ORYGINALNY : Between
·         WYDAWNICTWO : Prószyński i S-ka
·         ROK WYDANIA : 2011
·         LICZBA STRON : 447
·      KOMU POLECAM : Historia z pewnością dedykowana jest nastolatkom, ale myślę, że spodoba się wszystkim, którzy lubią takie połączenie fantastyki, kryminału i powieści obyczajowej o dobrze zarysowanym tle psychologicznym. :)

Kasia J.

16 komentarzy:

 1. Też mam czasem taką dobrą passę na książki:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oby ta passa się za szybko nie skończyła:)

   Usuń
 2. Interesująca książka. Z chęcią się z nią zapoznam :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetnie, bo kupiłam tę książkę spontanicznie i po promocji :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo to zazdroszczę, bo mój egzemplarz jest z biblioteki. Miłego czytania:)

   Usuń
 4. Wątków kryminalistycznych nie lubię, ale jeśli wykonanie jest dobre, to mogłabym kiedyś przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli jest połączenie fantastyki z kryminałem, to myślę, że książka by mi się spodobała. A okładka na pewno zachęca :)

  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładka rzeczywiście trafiona, taka tajemnicza i pasuje do treści:)

   Usuń
 6. Dziękuję Ci za tę recenzję ;) W bibliotece zawsze przyglądałam się tej pozycji, ale blurb jest niejasny i powstrzymywał mnie przed wzięciem jej do domu. Przy najbliższej okazji to zrobię.
  Swoją drogą wiem jaki stos nowości masz na półce a przeczytałaś coś starszego ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazwyczaj to ty mnie inspirujesz czytelniczo;) a teraz, chyba po raz pierwszy to ja tobie narobiłam chęci na książkę, której jeszcze nie czytałaś:)
   A jeśli chodzi o te stosy nowości... czasami wygrzebię coś starszego;) tak z przekory:)

   Usuń
 7. Zainteresowałaś mnie tą książką i zapewne gdyby nie Ty - nawet bym o niej nie słyszała ;) A tak ;) Uwielbiam motyw podróży w czasie i takiego utykania w jakiejś czasoprzestrzeni ;) Szukałam juz nawet tej książki w jakiejś internetowej księgarni, niecałe 25zł , kto wie? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To naprawdę godna uwagi książka. To utknięcie Liz pomiędzy światami jest przedstawione w bardzo fajny sposób, powiedziałabym , że w taki "realny";) polecam gorąco:)

   Usuń
 8. Nie spodziewałam się po niej aż tyle. Muszę poszukać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też byłam zaskoczona, że okazała się tak fajna:) polecam ci ją:)

   Usuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)