Współpraca recenzencka

niedziela, 31 sierpnia 2014

ZBUNTOWANA, VERONICA ROTHTo książka, której miałam nie przeczytać, ale jak to bywa, życie jest przewrotne… ;) Po zapoznaniu się z historią Niezgodnej miałam wrażenie, że jeszcze przez długi czas nie będę miała ochoty sięgać po następną część. Ostatnio obejrzałam jednak film na podstawie tej książki i… przepadłam;) Nie sądziłam, że jest to w ogóle możliwe, ale ekranizacja okazała się lepsza od oryginału i nabrałam chęci, na Zbuntowaną.

Świat, tak dobrze znany przez Tris ulega destrukcji. Spisek uknuty przez przywódców jednej z frakcji przybiera na sile i doprowadza do wybuchu wojny. Jak w tym wszystkim odnajdzie się dziewczyna, która wykazuje cechy Altruizmu, Erudycji i Nieustraszoności? Czy członkowie frakcji będą umieli współpracować? I, czy w takich czasach miłość ma szansę przetrwać?

Druga część serii V. Roth spodobała mi się o wiele bardziej niż poprzednia.  W sumie, to ciężko nawet stwierdzić dlaczego. No, bo przecież styl autorki nie uległ nagle cudownej przemianie, nie przepadam za Tris tak samo jak w Niezgodnej, a dodatkowo nawet Tobias zaczął mnie jakoś drażnić… Wydaje mi się jednak, że Zbuntowana jest dojrzalsza emocjonalnie od swojej poprzedniczki, bieg akcji nie jest aż tak przytłaczający, a teorie spiskowe bardziej zrozumiałe. A może po prostu przyzwyczaiłam się do bohaterów, frakcji i takiego podziału świata. Wiedziałam, czego się spodziewać i chyba nie oczekiwałam zbyt wiele… Niezgodna wydawała mi się błaha i naiwna, Zbuntowana niesie w sobie dodatkową treść. Pokazuje, jak niewiele może znaczyć życie, że strach może być też motorem dobrych działań, a dojrzewanie jest trudną sztuką wyborów. W człowieku, tak jak w świecie Tris, walczą ze sobą frakcje i tylko od nas zależy, na którą stronę przechyli się szala zwycięstwa…

Cieszę się, że dałam jeszcze jedną szansę trylogii Veronicy Roth. Jednak, nauczona doświadczeniem, po ostatni tom sięgnę, gdy już obejrzę film na podstawie Zbuntowanej ;)

·         TYTUŁ ORYGINALNY : Insurgent
·         WYDAWNICTWO : Amber
·         ROK WYDANIA : 2012
·         LICZBA STRON : 365
·     KOMU POLECAM: Oczywiście wielbicielom tej serii, jak również fanom wszelkiego rodzaju dystopii, antyutopii itp. ;) Książka skierowana jest głównie do młodych czytelników, ale i starszym może się spodobać;)

Kasia J.

16 komentarzy:

 1. Jeszcze nie zapoznałam się z tą serią, ale mam na to coraz większą ochotę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto poznać, by wyrobić sobie własne zdanie:)

   Usuń
 2. Ja czytałam już całą serię i moim zdaniem panuje tu tendencja spadkowa - z każdą częścią jest coraz gorzej. Ciesze się, że Tobie ten tom przypadł do gustu, ale mi się nie podobała. :c
  Jednak jeśli chodzi o film to zdecydowanie lepszy od oryginału. Ogólnie super wyszedł i nie spodziewałam się, że tak bardzo mi się spodoba. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uuu, to teraz trochę się boję sięgać po tę ostatnią część. A film faktycznie ratuje wszystko:)

   Usuń
  2. Nie zniechęcam - może Tobie się spodoba, także czekam na recenzje ostatniej części :)

   Usuń
  3. "Wierną" przeczytam na pewno, ale chyba dopiero po obejrzeniu filmu na podstawie "Zbuntowanej". Wtedy nabiorę wtedy większych chęci:)

   Usuń
 3. Najpierw obejrzałam "Niezgodą" i też przepadłam. Fajna chemia była pomiędzy bohaterami. W książce wyglądało to już gorzej, ale "Zbuntowaną" i tak przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mi się książki z serii "Niezgodna" podobają, ale film (ekranizację pierwszej części) oceniam też lepiej niż książkę... I czekam z niecierpliwością na dalsze ekranizacje :)

  http://pasion-libros.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest właśnie coś dziwnego - ekranizacja lepsza niż książka;)

   Usuń
 5. Myślę, że to seria podobna do Rywalek, wiele szumu o nie wiadomo co :) ale pewnie przeczytam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba masz rację:) a Rywalki ja też chyba przeczytam;)

   Usuń
 6. A ja nie wiem, bo nie czytałam, ale jak zdarzy się okazaja to po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Serii nie znam, ale chętnie sięgnę po pierwszy tom :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sięgnij:) to seria, o które warto wyrobić sobie własne zdanie:)

   Usuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)