Współpraca recenzencka

środa, 6 sierpnia 2014

DLA CIEBIE WSZYSTKO, KATARZYNA MICHALAK – przedpremierowo:)Jakże miło było znów odwiedzić Jabłoniowe Wzgórze:) Spotkać już dorosłą Anię Kraskę, innych mieszkańców posiadłości w Koniecdrodze oraz bohaterów Wiśniowego Dworku. Katarzyna Michalak wręcz rozpieszcza czytelników swoją nową powieścią:)

Od pierwszych chwil z książką ujął mnie sposób przedstawienia bólu i cierpienia małego dziecka. Opisy nie są w żaden sposób przesadzone, rozhisteryzowane. Tak, jak Piotruś leżał spokojnie w swoim łóżeczku, tak Katarzyna Michalak z ogromnym wyczuciem i opanowaniem pisze o jego cierpieniu. Jej słowa są suche i niemal pozbawione emocji i przez to, tak sugestywne, że rozdarły mi serce na tysiąc kawałków. Heroiczny maraton, w który angażują się niemal wszyscy bohaterowie, mający na celu uratowanie chłopczyka, pokazuje, że jednak istnieje jeszcze na świecie bezinteresowne dobro i miłość.

Według Katarzyny Michalak człowiek nie ma prawa żyć tylko dla siebie. Podejmując decyzję musi brać pod uwagę dobro ludzi, którzy go kochają. Daniel van der Welt także staje przed dylematem – spokój jego, czy bliskich mu ludzi? Czy dla rudowłosej doktor Ani będzie umiał poświęcić swoje dotychczasowe życie i względną wolność, którą sobie wypracował?

Dla ciebie wszystko to książka o altruizmie i bezwarunkowej miłości. Pokazuje jednak, że świat nie jest wolny od zła. Akcja jest tak skonstruowana, że niemal co chwilę stawało mi serce z przerażenia, gdy czytałam o kolejnych nieszczęściach spotykających bohaterów. Katarzyna Michalak pisze jednak ku pokrzepieniu serc i nawet po największej tragedii nastaje spokój i szczęście:) Zło jednak zawsze czyha gdzieś za rogiem, ale to sprawia, że potrafimy docenić i cieszyć się tymi promykami szczęścia, które ofiaruje nam życie.

Katarzyna Michalak jest według mnie mistrzynią w kreowaniu męskich postaci. Spójrzmy na przykład na takiego Daniela van der Welta:) Niezwykle inteligentny, zabójczo przystojny haker o wielkim sercu i poczuciu humoru, zdolny do bezinteresownej pomocy i przy tym obrzydliwie bogaty… Hmm… czegóż chcieć więcej?;)

Nie myślcie jednak, że  Dla ciebie wszystko to książka pozbawiona wad. Ma bowiem jedną, zasadniczą – jest zdecydowanie za krótka;) Żal było się rozstawać z Jabłoniowym Wzgórzem, Anią, Danielem, Danką i Danusią, a przede wszystkim z małym Piotrusiem. Mam nadzieję, że tak, jak mała, rudowłosa Ania Kraska doczekała się kontynuacji swojej historii, tak i on  jeszcze kiedyś zagości na kartach powieści Katarzyny Michalak.

·         WYDAWNICTWO : Wydawnictwo Literackie
·         DATA WYDANIA : 28-08-2014
·         LICZBA STRON : 302
·       KOMU POLECAM : To obowiązkowa lektura dla wszystkich miłośników twórczości Katarzyny Michalak:) Polecam ją jednak wszystkim, którzy nie są obojętni na los chorych, porzuconych dzieci i lubią powieści z wartką akcją, napisane lekkim, przyjemnym stylem. Myślę, że ta książka zasługuje na miano najlepszej w dorobku Pani Kasi:)

Za możliwość przedpremierowego poznania książki dziękuję Wydawnictwu Literackiemu:).


Kasia J.

14 komentarzy:

 1. Nie lubię twórczości pani Michalak, jakoś nie potrafię się w nią wczuć i jest dla mnie dość mierną pisarką, książki z którymi się spotkałam, były dla mnie grafomanią, dlatego już nie sięgam. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda:( bo ja akurat bardzo lubię jej książki,no ale o gustach się nie dyskutuje;)

   Usuń
 2. Ciągle nie mogę się zmobilizować, żeby poznać lepiej twórczość p.Michalak, mimo że czytana przeze mnie "Bezdomna" zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam ci tę książkę jak i całą serię "owocową":)

   Usuń
 3. No nie wiem... Ja mam chwilowo dość prozy pisarki, choć lubię jej pióro. Jeśli mi obiecasz, że w tej książce nie znajdę absurdów z kosmosu, to chętnie przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy są tam absurdalne sytuacje?szczerze-nie wiem;) akcja ma takie tempo,że nawet na to nie zwracałam uwagi;) ale nawet jeśli to takie odrealnienie aż tak bardzo mi nie przeszkadza i narazie nie mam dość prozy Katarzyny Michalak:)

   Usuń
 4. Nie znam utworów tej autorki, jednak po Twojej recenzji szybko się to zmieni ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakoś nie ciągnie mnie do twórczości Katarzyny Michalak ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tej pani jeszcze książek nie czytałam ;) ale pewnie kiedys się to zmieni ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam ci je gorąco:) może kiedyś zostaniesz ich fanką;)

   Usuń
 7. Czytałam jedną książkę tej autorki, ale nie przypadła mi do gustu. Może jednak pomimo wszystko przeczytam jakąś inną jej powieść i wtedy wyrobię sobie zdanie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może właśnie do dwóch razy sztuka:) Warto spróbować jeszcze raz:)

   Usuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)