Współpraca recenzencka

środa, 8 kwietnia 2020

NIC ZA DARMO, Agata Bizuk„W życiu nigdy nie ma nic za darmo” – ile razy słyszeliśmy już powtarzane w różnych kontekstach te słowa? Może nam się wydawać, że są przejawem skrajnego pesymizmu, że wypowiadają je ludzie których zawiódł los, którzy sparzyli się już nieraz. Życie stawia przed nami różne wyzwania, ale każde z nich ma swój koszt. Czy można za wszelką cenę, niemal po trupach dążyć do realizacji własnych marzeń? Czy można błagać los o wszystko, nie martwiąc się o konsekwencje? Agata Bizuk stworzyła książkę niezwykle bogatą w treści. Chociaż opisana przez nią historia nie jest długa i przesadnie skomplikowana, mocno zapada w pamięć i wzbudza mnóstwo refleksji. 

Maja, główna bohaterka książki straciła męża, gdy jej synek miał zaledwie pół roku. Nadal, chociaż minęło od tych tragicznych chwil już ponad 9 lat, nie potrafi otrząsnąć się po jego śmierci. Żyje wspomnieniami, opiekuje się synem i nie daje sobie prawa do szczęścia. Gdy pewnego dnia spotyka na swojej drodze dziwnie przemawiającą do niej cygankę, jej świat zachwieje się w posadach. Dostanie od losu niezwykłą szansę, by swój związek z ukochanym Marcinem  przeżyć jeszcze raz. Wszystko ma jednak swoją cenę i na końcu tej drogi Maja będzie musiała podjąć bolesną decyzję… 

 
Historia opisana w Nic za darmo, chociaż dość prosta i jednowątkowa, niezwykle mocno zapada w serce. Bardzo łatwo zżyć się z bohaterami, wczuć się w ich sytuację, tym bardziej, że opowieść prowadzona jest z dwóch perspektyw – Mai i Marcina.  Nie każda ich życiowa decyzja mi się podobała, nie każde zachowanie było odpowiedzią na moje przeczucia, ale nie da się odmówić tym postaciom charakteru. Czułam ból Mai po stracie męża, jej rozdarcie, gdy musiała podjąć ostateczną decyzję, wahanie, czy zaufać i pozwolić sobie na szczęście. Agata Bizuk świetnie potrafiła uchwycić szczegóły, które tworzą naprawdę dobrą całość.
 
MOJA OCENA:7 /10

WYDAWNICTWO: Wydawnictwo Kobieca
DATA  WYDANIA:  25 marca 2020r.
LICZBA STRON: 264

Pozdrawiam
Kasia J.

4 komentarze:

 1. Na pewno będę czytała tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest naprawdę dobra. I niedługa, więc można przeczytać praktycznie "na raz". ;)

   Usuń
 2. Cierpię z powodu zamkniętych bibliotek! Ten tytuł już sobie zapisałam i szukam go!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze troszkę i będą otwarte. Mam też nadzieję, że ten świat powoli wróci do normy. Dobrze, że możemy zanurzyć się choć na chwilę w tych "książkowych" światach. :)

   Usuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)