Współpraca recenzencka

wtorek, 18 listopada 2014

NIEZWYCIĘŻENI, ARTUR ŻAMOJDA         To książka, co do której miałam bardzo duże oczekiwania. Czasy wojny w literaturze, zesłania na Sybir, to tematy niezwykle ciekawe, ale też trudne i nie każdemu udaje się stworzyć ten specyficzny klimat i w interesujący sposób przekazać wydarzenia. Czy Artur Żamojda spełnił wszystkie moje literackie oczekiwania?

           Niezwyciężeni, to książka składająca się z wielu przeplatających się ze sobą wątków. Poznajemy, między innymi, polskiego żołnierza armii partyzanckiej – kapitana Artura Kaczorowskiego, który po wojnie musi, jak przestępca, ukrywać się w lasach. Jego żona, brat i ojciec zostali zesłani na wschód, do Kazachstanu. Roman Kaczorowski zostaje oskarżony o kradzież mleka i skazany na wiele lat w syberyjskich łagrach. Nie ma jednak zamiaru tam zginąć i postanawia podjąć walkę o własne życie. Losy bohaterów są niezwykle barwne, ale przepełnione też bólem i cierpieniem. Wydarzenia są niezwykle emocjonalne i głęboko zapadają w pamięć. 

            Książka Artura Żamojdy, oprócz zsyłek na Syberię porusza też niezwykle ważny temat losu polskich żołnierzy po zakończeniu II wojny światowej. To oburzające, jak Urząd Bezpieczeństwa, komuniści i tak zwana władz ludowa, potrafili w jednej chwili z bohatera zrobić przestępcę. Pozbawiali szacunku, zdrowia i życia tych, którzy walczyli o ojczyznę, często narażając siebie i swoje rodziny. 

           Czymś co mnie urzekło w tej książce i, powiem szczerze zadziwiło, są przepiękne, wręcz malownicze opisy przyrody. Czuć jakąś rzewną nutę, poetycką magię w opisach syberyjskich lasów, ale też naszych polskich, podlaskich wsi. 

           Mimo tych wszystkich atutów, czegoś mi w tej książce zabrakło. Na początku akcja tak przeskakuje w różne ramy czasowe, że aż trudno się połapać. Postać Anny Komorowskiej – mimo, że jedna z głównych, jest  mało wyrazista, zbyt papierowa. Zabrakło mi również mocniejszego akcentu na wątek romansowy. Miłość Anny i Artura zasługuje według mnie na więcej uwagi… Nie podobało mi się również, że przytoczone w książce wiersze nie mają przypisów. 

           Trochę narzekam na tę książkę, ale to tylko dlatego, że liczyłam na coś z efektem „wow”.  W gruncie rzeczy zasługuje ona jednak na uwagę i mimo wszystko mogę ją polecić wszystkich miłośnikom historii rozgrywających się w czasach II wojny światowej.

·         WYDAWNICTWO : Novae Res
·         ROK WYDANIA : 2014
·         LICZBA STRON : 324
·  KOMU POLECAM : Wszystkim lubiącym książki historyczne, rozgrywające się w czasie II wojny światowej oraz krótko po niej. Lektura spodoba się też tym, którzy nie boją się trudnych tematów w literaturze. 

Książkę dodaję do wyzwań: STARE, DOBRE CZASY oraz GRUNT TO OKŁADKA.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Novae Res.

Kasia J.

17 komentarzy:

 1. Masz rację. Trudno jest oddać ten klimat tamtych dni. I niewielu pisarzom się to udaje. Mimo że książka z wadami, ale nie byłabym sobą gdybym przeszła obok niej obojętnie. Przecież jestem dużą fanką książek historycznych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Choć książka ma wady, to i tak z pewnością warto ją przeczytać, tym bardziej, że lubisz książki historyczne:)

   Usuń
 2. Moje ulubione czasy... zapisuję sobie tytuł od razu ;)
  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też się na nią skusiłam właśnie dlatego, że opowiada o czasach II wojny światowej i mimo jej małych wad, nie żałuję:)

   Usuń
 3. Dla piękych opisów mogłabym się skusić do przeczytania tej książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, opisy, to jeden z wielkich plusów tej książki:)

   Usuń
 4. Tym razem nie sięgnę ;) Historyczne tło mnie nuży (czasem) a opisy przyrody pachną Orzeszkową ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chociaż w sumie, jeśli się głębiej zastanowię, "Dziedzictwo von Becków" mnie urzekło, gdybyś miała porównać te dwie, to jak wypadłoby porównanie?

   Usuń
  2. Myślę, że w tym zestawieniu zdecydowanie wygrywa "Dziedzictwo...". "Niezwyciężani", to książka utrzymana w trochę innym klimacie, taka bardziej męska. Mimo, że nie jest idealna warta jest uwagi:)

   Usuń
 5. Hm, okres o którym mowa w książce znajduje się w moim obszarze zainteresowań i z pewnością zapamiętam owy tytuł. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapamiętaj i przeczytaj, bo coś czuję, że może ci się spodobać:)

   Usuń
 6. Temat zesłań na Syberię i losów żołnierzy po II wojnie światowej jest mi bardzo bliski, a jak piszesz książka obfituje także w piękne opisy przyrody. Chętnie poznam tę książkę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To polecam ci tę książkę, bo skoro interesujesz się tymi tematami, to z pewnością przypadnie ci do gustu:)

   Usuń
 7. Nie jestem miłośniczką historii rozgrywających się w czasach II wojny światowej. Aczkolwiek czasami zdarza mi się sięgnąć po jakąś książkę oscylującą w tych klimatach np. ''Trzy odbicia w lustrze'. Niemniej powyższa pozycja jakoś mnie nie zainteresowała, więc nie będę przekonywać się do niej na siłę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja też na siłę nie będę cię namawiać:) ale może jeszcze kiedyś zainteresuje cię ta książka:)

   Usuń
 8. II wojna światowa to chyba jedyna tematyka, po którą mogę sięgać, jeśli chodzi o książki historyczne. Brzmi interesująco i mimo tych wad, chciałabym przeczytać. Aż przypomniał mi się pewien film dotyczący Sybiru, który widziałam lata temu i który zrobił na mnie duże wrażenie. Myślę, że z tą książką mogłoby być podobnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To myślę, że ta książka ci się spodoba, a jeśli chodzi o tematykę wywózek na Syberię, to polecam ci też gorąco "Syberiadę". :)

   Usuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)