Współpraca recenzencka

piątek, 24 października 2014

ODCIENIE MIŁOŚCI, ALICE MUNROUbiegłoroczna noblistka kusiła mnie swoją prozą już od jakiegoś czasu. Było mi niemal wstyd, że jeszcze nie poznałam żadnej książki z jej dość licznego dorobku. Postanowiłam więc rozpocząć swoją przygodę z tą autorką od najnowszej pozycji, jaka ukazała się na polskim rynku wydawniczym.

Odcienie miłości to zbiór 11 opowiadań, których bohaterami są zwykli ludzie. Miałam niemal wrażenie, że oglądam ich codzienność zaglądając im do okien. Czułam się jak intruz, który podgląda życie innych podczas zwyczajnych czynności, ale również w trakcie niezwykle znaczących chwil. 

Alice Munro nie mówi nic wprost. W trakcie czytania książki w głowie rodziło mi się wiele pytań, jednak odpowiedzi na nie, nie dostałam na tacy. Po każdym opowiadaniu musiałam się trochę zatrzymać, zastanowić, pomyśleć… To niby taki banał, że miłość nie jedno ma imię, ale w tej książce to uczucie zyskuje setki barw. Jest niejednoznaczne i często balansuje na krawędzi.  Można pomylić je z pożądaniem, strachem, czy wdzięcznością i przywiązaniem. Autorka kreśli emocje i relacje międzyludzkie w niemal mistrzowski sposób. 

Powolny, niespieszny, wręcz melancholijny nastrój opowiadań idealnie zgrał się z jesienną atmosferą za oknem. Alice Munro potrafi podnieść na duchu, ale również wprowadzić atmosferę zadumy i melancholii.  Każde z opowiadań jest odrębną historią, a miłość jak osnowa łączy je w całość. Dzięki tej książce już wiem, że Alice Munro w pełni zasłużyła na Nagrodę Nobla, a ja z pewnością jeszcze nie raz sięgnę po jej książki. 

·         TYTUŁ ORYGINALNY : The Progress of Love
·         WYDAWNICTWO : Wydawnictwo Literackie
·         ROK WYDANIA : 2014
·         LICZBA STRON : 510
·       KOMU POLECAM : Wielbicielom krótkich form literackich, tym których nie przeraża nieco trudniejsza proza, taka bez szybkiej fabuły, czy nagłych zwrotów akcji.:)

Za możliwość poznania prozy noblistki dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.

Kasia J.

9 komentarzy:

 1. Jeszcze nie czytałam żadnej książki tej autorki, ale też specjalnie mnie do tego nie ciągnie. Może kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem szczerze, że mnie też nie ciągnie do poznania twórczości autorki.

   Usuń
  2. Szkoda, bo to naprawdę wartościowa literatura. Może jeszcze kiedyś się skusicie:)

   Usuń
 2. Lubię tego typu książki, także w wolnej chwili na pewno zapoznam się z tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam o autorce, ale nie czytałam jej książek, ale powiem szczerze że jakoś mnie nie ciągnie, może za jakiś czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może jeszcze kiedyś nabierzesz ochoty na tę książkę:)

   Usuń
 4. Mam na nią chrapkę od dłuższego czasu.

  OdpowiedzUsuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)