Współpraca recenzencka

wtorek, 11 lutego 2020

DZIECI Z LOVELY LANE, Nadine DorriesRzadko się tak zdarza, żeby drugi tom był lepszy niż pierwszy, żeby zachwycił mnie jeszcze bardziej i jeszcze mocniej wciągnął w swój świat. W przypadku serii  Pielęgniarki Nadine Dorries, tak właśnie się stało, choć muszę szczerze przyznać, że pokochałam ją już po pierwszym tomie. Dzieci z Lovely Lane były więc dla mnie cudownym powrotem do znanych już bohaterek i miejsc i nie byłam już tam przypadkowym gościem. Czułam się jak dawno niewidziany domownik, witany uśmiechem i filiżanką herbaty.   


Seria Pielęgniarki to opowieść osadzona w latach 50-tych XX wieku w Liverpoolu. Mamy okazję obserwować zmieniające się po wojnie społeczeństwo, reformy które zachodzą w służbie zdrowia, reorganizacje na poziomie kulturalnym i społecznym. Spotykamy główne bohaterki z pierwszego tomu – Danę, Victorię, Pammy i Beth, które mieszkają w domu na Lovely Lane i wkraczają w drugi rok nauki pielęgniarstwa. Jesteśmy świadkami ich zawodowych sukcesów i porażek, obserwujemy zacieśniającą się przyjaźń i miłości, które nadają sens ich życiu.  Drugi tom serii Pielęgniarki zawiera też w sobie historie wielu nowych bohaterów. Poznajemy bliżej przedstawicieli różnych grup społecznych, ludzi związanych ze szpitalem St Angelus, personel pomocniczy, lekarzy. Jesteśmy świadkami wielu wzruszających i łamiących serce scen, ale również niemal detektywistycznej intrygi i zabawnych sytuacji, takich w nieco ironicznym, angielskim stylu. 


Nie da się ukryć, że Dzieci z Lovely Lane sprawiły, że kocham tę serię całym sercem. Uwielbiam w niej wszystko – wyrazistych, ciekawych bohaterów, cudowny klimat lat 50-tych, Liverpool. Kompozycja książki jest skonstruowana wręcz idealnie – co chwilę zwalnia i przyspiesza, że aż brakuje tchu. Rzadko zdarza mi się płakać przy książkach, ale tu uroniłam nie jedną łzę. Te książki wciągają w swój świat i nie dają o sobie zapomnieć. Chcę znowu wrócić na Lovely Lane, poczuć się częścią rodziny St Angelus, która potrafi zjednoczyć się przeciwko wspólnemu wrogowi, przejść się uliczkami Liverpoolu i zajrzeć na dyżur do młodych pielęgniarek, pogawędzić z Biddy i wpaść na niedzielną pieczeń do domu Pammy.

MOJA OCENA:  10/10

WYDAWNICTWO: Prószyński i S-ka
DATA  WYDANIA:  23 . 01. 2020r
LICZBA STRON: 592
TYTUŁ ORYGINALNY: The Children  of Lovely Lane
TŁUMACZENIE: Magda Witkowska
TOM: 2

Pozdrawiam
Kasia J.


2 komentarze:

  1. Tak pochlebna i wysoka ocena zachęca do poznania tej historii. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Pomimo że zachwalasz, czuje że powieść na chwile obecną nie dla mnie. Może z czasem nabiorę ochoty na cykl 🤞

    OdpowiedzUsuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)