Współpraca recenzencka

sobota, 16 listopada 2019

WOJENNE SIOSTRY, Agata PuścikowskaWybierając drogę zakonną, przywdziewając habit, kobieta nie wyzbywa się swej osobowości, nie przekreśla charakteru i nie porzuca wartości, w jakich została wychowana. Bycie oblubienicą Boga staje się dla nie nową formą służenia Najwyższemu, ale również ludziom. Agata Puścikowska oddaje swoisty hołd tym niesamowitym kobietom, które z narażeniem życia niosły pomoc często obcym ludziom. Poświęciły swoje zdrowie, młodość, życie za innego człowieka, za swoje wartości i wiarę. Czas jednak nie był dla nich przychylny – ich losy zaginęły gdzieś w odmętach historii i trzeba było nie lada zacięcia i skrupulatności, by ze skrawków wydarzeń, na nowo odtworzyć życiorysy bohaterskich zakonnic. 

Agata Puścikowska w swojej książce przedstawia sylwetki kilkunastu zakonnic, które działały w konspiracji, z narażeniem życia ratowały powstańców i żydowskie dzieci, wspomagały ubogich i chorych, a nawet, gdy trzeba, chwytały za broń. Nie wahały się oddać życia za drugiego człowieka, walczyły o cześć i czystość kobiet. Nie chowały się w murach zakonów, tylko odważnie stawiały czoła wojennej rzeczywistości. Były cichymi bohaterkami, o których często los zapomniał.

 
Agata Puścikowska podjęła się niemal tytanicznej pracy. Ze strzępków rozmów, nielicznych publikacji, składała w całość życiorysy tych walecznych kobiet. Często ze względów politycznych ich dokonania były maskowane, ofiara, którą poniosły bagatelizowana, a o nich samych zapominano. Jednak Agata Puścikowska dokonała czegoś niemal niemożliwego – nie tylko odtworzyła losy tych kobiet, ale jeszcze zrobiła to w sposób niezwykle barwny i porywający. Na kartach tej książki każda z tych dzielnych kobiety ożywa, ma swój charakter i nie jest tylko historyczną postacią, ale przede wszystkim człowiekiem. 

MOJA OCENA:  8/10

WYDAWNICTWO: Znak
DATA  WYDANIA:  16  października 2019r.
LICZBA STRON: 288

Pozdrawiam
Kasia J.


3 komentarze:

 1. Bardzo ważna książka. Chętnie przeczytam. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Z chęcią przeczytam te książkę.
  Pozdrawiam
  www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Agata Puścikowska wykonała faktycznie niesamowicie trudną, niemal niemożliwą pracę, ale dzięki niej udało się stworzyć książkę, której warto poświęcić mnóstwo uwagi. "Wojenne siostry" to historia momentami trudna i bolesna, ale jej bohaterki zasługują na odpowiedni szacunek. I tak naprawdę to również książka o miłości i niesieniu dobra.

  OdpowiedzUsuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)