Współpraca recenzencka

czwartek, 7 maja 2020

ŻYCIE. FASCYNUJĄCA PODRÓŻ PRZEZ 4 MILIARDY LAT, Juan Luis Arsuaga



Jeżeli zastanawialiście się kiedyś jak dawno i w wyniku jakich przemian na Ziemi pojawił się człowiek, to Juan Luis Arsuaga wpisze się idealnie w wasze zainteresowania. :) Ten doświadczony biolog i paleontolog zabiera swoich czytelników w fascynującą podróż przez miliony lat, by ukazać niesamowite momenty w ewolucji, które ukształtowały świat. 

Książka Juana Luisa Arsuagi składa się z 15 rozdziałów – kolejnych dni podróży w którą zabiera nas autor. Wyjaśnia mechanizmy, które rządzą światem. Próbuje przybliżyć czytelnikom zasady powstawania gatunków, przemian w ich obrębie. Często odwołuje się do prac naukowych innych badaczy, podpiera się ich wiedzą, jednocześnie ujawniając własne zdanie na konkretny temat. Jego myśli często ocierają się o filozofię – szczególnie wtedy, gdy zastanawia się, czy człowiek jest początkiem, czy może już końcowym etapem całej ewolucji. 


Życie byłoby książką idealną dla rządnych wiedzy wielbicieli literatury popularnonaukowej – gdyby nie jedno „ale”… Autor przekazuje nam naprawdę ogrom informacji, dokonuje niemal syzyfowej pracy zbierając tak szeroką wiedzę w jednym miejscu. Robi to jednak w bardzo akademickim stylu. Czytając jego książkę, nie da się zapomnieć, że autorem jest niezwykle doświadczony naukowiec, ale też wykładowca. Jego styl, choć wyraźnie stara się zwracać do czytelnika, jest nadal bardzo oficjalny i przypomina ten stosowany w różnego rodzaju publikacjach naukowych. Z pewnością wynika to też z samego tematu książki, bo pisząc o ewolucji trudno uniknąć pewnego rodzaju przeintelektualizowania, ale na pewno nie zaszkodziłoby całości, gdyby dodać jej nieco lekkości. Życie, to nie jest z pewnością łatwa i lekka lektura, choć autor stara się jak może. Jednak podczytując ją po kawałku, dawkując sobie małe fragmenty, nie da się nie zauważyć, jak bardzo wciągająca i fascynująca jest podróż, którą zafundował nam Juan Luis Arsuaga. Wymaga wysiłku i skupienia, ale niezwykle wzbogaca widzę. 

MOJA OCENA: 6 /10

WYDAWNICTWO: Znak
DATA  WYDANIA:  6 kwietnia 2020r.
LICZBA STRON: 494
TŁUMACZENIE: Ewa Ratajczyk

Pozdrawiam
Kasia J.

1 komentarz:

  1. Faktycznie, taki akademicki styl nie każdemu podejdzie i wiele osób może znużyć i zniechęcić do lektury. W końcu zadaniem literatury popularnonaukowej jest wyjaśnianie naukowych zagadnień w przystępny sposób, zrozumiały dla każdego. Szkoda, że tu nie wyszło trochę.

    Zauważyłam, że ostatnio bardzo dużo wychodzi popularnonaukowych książek tego typu. :)

    OdpowiedzUsuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)