Współpraca recenzencka

środa, 23 października 2019

ROZWÓD PO POLSKU. STRACH I NADZIEJE, Iza KomendołowiczNajnowsza książki Izy Komendołowicz, to zdecydowanie nie są moje klimaty i nie jest to też tematyka, po jaką zwykle sięgam. Jednak po poprzedniej książce – Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów, na tyle zaufałam autorce, że nie zawahałam się i skusiłam się na  coś , co teoretycznie nie powinno mnie zaintrygować. Okazało się, że to był świetny wybór, bo sposób poprowadzenia tematu, zadawania pytań, szacunek do rozmówcy, niezmiennie mnie u Izy Komendołowicz zachwyca. 

Rozwód po polsku, to książka zbudowana na tej samej zasadzie co Ginekolodzy. Składa się z rozmów autorki, mini wywiadów z ekspertami w dziedzinie rozwodów – sędziami, adwokatami, detektywami, psychologami i mediatorami. Znajdziemy tu też wypowiedzi, pewnego rodzaju relacje osób, które doświadczyły traumy rozwodu. Autorka uzupełniła też całość o szereg wplecionych w te rozmowy danych statystycznych. Nakreśla też tematykę każdego rozdziału.


Rozwód, jaki wyłania się z książki Izy Komendołowicz, to zdecydowanie nie jest czysta formalność. Za każdym takim zdarzeniem stoi ludzka tragedia – czyjeś zmarnowane lata, zawiedzione nadzieje, utracone zdrowie i popsute relacje rodzinne. Rozwód, choć w ostatnich latach staje się niemal masowym zjawiskiem, pociąga za sobą szereg konsekwencji. Iza Komendołowicz w swojej książce próbuje dojść do sedna problemu, nakreślić jego blaski i cienie, ukazać rozwód w szerokiej prospektywnie społeczno-prawnej. Przytoczone przez jej rozmówców historie bolą, często wzbudzają niesmak, niezgodę na taką rzeczywistość. Czytając je, można niemal zwątpić w instytucję małżeństwa i ludzką wrażliwość. 

Książka Izy Komendołowicz była dla mnie niezwykłym, nowym doświadczeniem. Pokazała mi świat, który, całe szczęście, był mi do tej pory obcy i nieznany. Teraz już wiem, że sięgnę po wszystko, co napisze ta autorka i jestem bardzo ciekawa, jaki temat poruszy w swojej następnej książce. 

MOJA OCENA:  8/10

WYDAWNICTWO: W. A. B.
DATA  WYDANIA:  16  października 2019r.
LICZBA STRON: 320

Pozdrawiam
Kasia J.

4 komentarze:

 1. Nie czytałam jeszcze żadnej książki na taki temat, więc jestem wstępnie zainteresowana tym tytułem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam już książkę "Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów", a gdy zobaczyłam tę na stronie Empika, również postanowiłam się z nią zapoznać. Także na pewno sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka jak najbardziej super. W życiu mojej znajomej się nie powiodło i przy unieważnieniu ślubu pomógł Adwokat Pan Dawid Niemczycki. Serdecznie polecam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pan sam siebie reklamujesz adwokat kanoniczny?

   Usuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)