Współpraca recenzencka

wtorek, 8 października 2019

POD NÓŻ. 28 NIEZWYKŁYCH OPERACJI W HISTORII CHIRURGII, Arnold van de LaarKsiążki medyczne, które, jak wiecie namiętnie czytam, pokazują zazwyczaj skomplikowane relacje pomiędzy lekarzem a pacjentem, lub też pozwalają nam wniknąć w tajemniczy świat medycyny, niedostępny zwykłym śmiertelnikom. Książka Pod nóż okazała się jednak całkiem inna. Tym razem autor nie tylko pokazuje nam te tajemnice, ale również szeroko je objaśnia. Jesteśmy jego partnerami w wycieczce po historii  chirurgii i, uwierzcie mi, ta wyprawa jest niezwykle pasjonująca. 

Arnold van de Laar jest doświadczonym Holenderskim chirurgiem, który jest nie tylko praktykiem, ale też pasjonatem historii i rozwoju tej dziedziny. Pisze tak przyjemnym, dostępnym i subtelnym stylem, jakiego nie powstydziłby się zawodowy pisarz. Jego książka zawiera nie tylko barwne opisy ważnych w rozwoju chirurgii operacji, ale również objaśnienia terminologii, skomplikowanych procesów i sytuacji, mających wpływ nawet na współczesną medycynę. Czuć, że autor jest dumny ze swojego zawodu, że wynosi go ponad inne, niezabiegowe działy medycyny. Ma się wrażenie, że opowiadając nam o operacjach dopuszcza nas do jakiejś tajemnej, niedostępnej dla wszystkich wiedzy. Jednocześnie jednak ukazuje wszystkie wady i przywary tego zawodu, nie demonizuje go i pozwala nam, czytelnikom przez chwilę poczuć się jak chirurg. 


Książka Pod nóż dostarcza nam ogromnej dawki wiedzy. Robi to jednak w niezwykle przyjemny, niemal niezauważalny sposób. Nie spodziewajcie się po niej suchych opisów, nudnych objaśnień terminologii i setek niezrozumiałych procesów. Tu wszystko objaśnione jest po kolei, każdy kolejny rozdział dokłada cegiełkę do naszej wiedzy, aż w końcu mamy wrażenie, że to wszystko przecież jest takie proste i logiczne. Krew płynie strumieniami, a narzędzia chirurgiczne niemal wydają głuchy, metaliczny dźwięk. Jedyne czego mi zabrakło, to anatomiczne ilustracje, które pomogłyby jeszcze lepiej zobrazować zabiegi, o których pisze autor. Jego barwny i momentami plastyczny styl sprawił, że z wielką chęcią przeczytam jego kolejne publikacje. 

MOJA OCENA:  9/10

WYDAWNICTWO: Wydawnictwo Literackie
DATA  WYDANIA:  4 września 2019r.
LICZBA STRON: 414

Pozdrawiam
Kasia J.

3 komentarze:

  1. Zaciekawiłaś mnie tą książką Kasiu. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawa recenzja ale mam już tyle książek, że z czegoś trzeba zrezygnować.

    OdpowiedzUsuń
  3. "Pod nóż" faktycznie dostarcza nam ogromnej dawki wiedzy, ale trzeba przyznać, że autor ma niesamowity dar do opowiadania. Jego nieco gawędziarska narracja sprawia, że chłoniemy tę wiedzę z przyjemnością i bardzo chętnie wchodzimy w niedostępny dotąd dla nas świat. Zdecydowanie polecamy - szczególnie, jeśli ktoś bardzo lubi książki medyczne. :) Świetna recenzja! :)

    OdpowiedzUsuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)