Współpraca recenzencka

wtorek, 9 października 2018

GINEKOLODZY. TAJEMNICE GABINETÓWChociaż uwielbiam medyczne tematy, tej książki się trochę obawiałam. Bałam się, że to będzie zbiór ciekawostek, żenująco-zabawnych historyjek rozgrywających się w najciemniejszych zakamarkach gabinetów ginekologicznych. Całe szczęście okazało się jednak, że to książka całkiem innego typu, bardzo wartościowa i merytoryczna. Czuję się totalnie pozytywnie zaskoczona. :)

Iza Komendołowicz w swojej książce postawiła na obiektywizm i to był strzał w dziesiątkę. Przedstawiła w niej wiele mini wywiadów, krótkich wypowiedzi lekarzy, ale też pacjentek. Porusza szereg tematów skomplikowanych etycznie, takich jak np. aborcja w Polsce, klauzula sumienia, ciąże u starszych pacjentek, nowotwory narządów rodnych i piersi, in vitro. Ani przez chwilę nie poczułam żeby opowiadała się za którąś ze stron konfliktu, bo niewątpliwie są to tematy sporne, takie które zahaczają o kwestie moralne i wyznaniowe. Autorka ukazuje wypowiedzi lekarzy, którzy często są po dwóch stronach barykady i nie faworyzuje żadnego z nich. Ginekolodzy, z którymi rozmawia, to praktycy, często z wieloletnim stażem, legendy w tej dziedzinie, ale też młodzi, początkujący lekarze. Mamy więc możliwość podejść do tematu z wielu stron i przekonać się, jak ewoluował on przez lata. 


Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów, to nie jest książka, którą napędza tania sensacja.  Jest merytoryczna, wyważona, obiektywna, ale jednak wzbudza emocje i to niemałe. Ogromnie się cieszę, że taka pozycja ukazała się na naszym rynku wydawniczym. Powinna przeczytać ją każda kobieta, by pochopnie nie oceniać środowiska medycznego, by nie popełniać błędów, które można łatwo wyeliminować. Ginekologia została stworzona po to, by chronić zdrowie i życie kobiety, by wspierać ją w tych najbardziej intymnych, a jednocześnie najbardziej wzniosłych aspektach życia. Jednak, gdy będziemy ją ignorować, nie będziemy się badać, to żaden lekarz nie jest w stanie nam pomóc, choćby bardzo chciał…

Chociaż książka tylko tematycznie powiązana jest z popularną blogerką i instagramerką @mamaginekolog, czyli Nicole Sochacki – Wójcicką, to idealnie wpisuje się w promowane przez nią hasło #badam się regularnie.
Każda akcja przypominająca kobietom o badaniach profilaktycznych jest na wagę złota, dlatego całym sercem wspieram Nicole, bo to co robi jest genialne. :)

MOJA OCENA:  10/10

WYDAWNICTWO: W.A.B
DATA  WYDANIA: 19 września 2018r.
LICZBA STRON: 320

Pozdrawiam
Kasia J.


1 komentarz:

  1. Ogromnie lubię wszelkie medyczne tematy w książkach, reportażach, a więc jak najbardziej dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)