Współpraca recenzencka

poniedziałek, 12 października 2020

BEZLUDNA WYSPA, M. A. Bennet - nowość z taniaksiazka.pl :)

 

Macie czasem ochotę uciec na bezludną wyspę? Tam gdzie nikt nie będzie od nas niczego oczekiwał, wymagał, gdzie zostaniemy sam na sam ze swoimi myślami, zdani jedynie na łaskę wszechwładnej natury i własnego sprytu? W literaturze ten motyw jest zakotwiczony niezwykle silnie i bardzo trudno stworzyć coś oryginalnego, jednocześnie odwołując się do takich klasyków, jak chociażby Władca much W. Goldinga. Grupa młodych ludzi, którzy przeżywają katastrofę lotniczą i próbują przetrwać na bezludnej wyspie, nie brzmi zbyt odkrywczo, ale nadal intrygująco.  Czy M.A. Bennett udało się mnie czymś w tej kwestii zaskoczyć?

Link ewidentnie jest jednostką aspołeczną. Jako dziecko, przeprowadził się ze Stanów Zjednoczonych do brytyjskiego Oxfordu, gdzie jego rodzice otrzymali pracę na Uniwersytecie. Poświęcali mu mnóstwo czasu i uwagi, ucząc go w domu. Jednak, gdy chłopak skończył 13 lat, postanowili wysłać go do „normalnej” szkoły. To właśnie tam, w Osney, Link przeżywa swoje największe koszmary – jest wyszydzany, szykanowany, a tortury jakim poddaje go grupka najpopularniejszych nastolatków nie znają granic. Link marzy o opuszczeniu szkoły i staje się to możliwe… Jedynym warunkiem rodziców jest wzięcie udziału w szkolnej wycieczce, która ma być pewnego rodzaju obozem przetrwania. Gdy samolot z nastolatkami na pokładzie rozbija się gdzieś nad oceanem obowiązujące w Osney zasady przestają mieć znaczenie. Kto jest teraz oprawcą, a kto ofiarą? Kto ma władzę i potrafi jej używać? Link będzie musiał się zmierzyć nie tylko ze znienawidzonymi kolegami, ale także z bezwzględną naturą i… samym sobą. 


Bezludna wyspa bardzo mnie zaskoczyła. Spodziewałam się pełnej akcji i dramatycznych wydarzeń  przygotówki, a okazało się, że ta powieść jest czymś więcej. M.A. Bennett głęboko wnika w relacje pomiędzy bohaterami, ukazuje zmiany w ich zachowaniu i przekształcanie się ich charakterów pod wpływem wydarzeń, i zmieniających się okoliczności. Postać Linka ewoluuje, dojrzewa i otwiera nam oczy na różne poziomy samotności. Chociaż tę książkę czyta się błyskawicznie, pełna jest głębokich przemyśleń, często wypowiadanych niemal mimochodem przez bohaterów. Bezludna wyspa, to świetna, inteligentna rozrywka, nie tylko dla młodego czytelnika.

MOJA OCENA: 8 /10

 

 

WYDAWNICTWO: Media Rodzina

DATA  WYDANIA: 16 września 2020r.

LICZBA STRON: 440

TŁUMACZENIE:  Maciej Potulny

TYTUŁ ORYGINALNY: The Island

.

Więcej bestsellerów w niskich cenach znajdziecie w KSIĘGARNI TANIA KSIĄŻKA.

Pozdrawiam

Kasia

 

 

 

1 komentarz:

  1. Widziałam już kilka recenzji tej książki i opinie bardzo mieszane. Fabuła wydaje się ciekawa i niewątpliwie ma potencjał. Mimo wszystko jednak nie planuję lektury.

    OdpowiedzUsuń

Jestem niezmiernie wdzięczna, że zechcieliście tu zajrzeć i zostawić po sobie komentarz:)